piątek, 17 sierpnia 2012

Decoupage - sztuka ozdabiania

Urządzenie mieszkania kosztuje. W gustowne wnętrze trzeba zainwestować zarówno pieniądze jak i czas, a przecież dysponując czasem nadal trudno będzie dopasować do siebie interesujące nas drobiazgi w jednym, konkretnym, pożądanym przez nas stylu. A skoro dysponujemy czasem, dlaczego nie spróbować samemu stworzyć przedmiotów, które nadadzą naszemu gniazdku uroku i charakteru i to w stylu, jaki nam odpowiada. Wystarczy odrobina wyobraźni i trochę wolnego czasu by stworzyć wspaniałe dekoracje, które staną się oryginalną ozdobą naszego pokoju, wzbudzą podziw znajomych i dadzą nam satysfakcję, pozwalając jednocześnie zaoszczędzić pieniądze oraz zachować własny, niepowtarzalny styl.

Decoupage to sztuka ozdabiania przedmiotów codziennego użytku. Techniką tą można zdobić prawie wszystko: przedmioty z drewna (w tym także meble), z metalu czy szkła. Każdy w swoim domu posiada przedmioty, które po udekorowaniu będą małymi dziełami sztuki. Można też wykorzystać puste butelki po winie, oliwie czy naczynia o ciekawych kształtach. Ze zwykłego słoika można zrobić lampion, osłonkę na doniczkę, pojemnik na kawę lub pojemnik na przybory kuchenne. Pomysł na udekorowanie zależy od was samych – ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. 

Co jest potrzebne do takiego zabiegu? Przede wszystkim oczywiście przedmiot, który chcemy ozdobić. Kolejnymi potrzebnymi rzeczami są: farba akrylowa, klej do decoupage, lakier i podkład oraz serwetki z wybranym wzorem. Przyda się także miękki pędzelek. Dekorowany przedmiot należy najpierw odtłuścić (szkło wystarczy umyć wodą z mydłem lub płynem do naczyń). Kiedy będzie już dokładnie wysuszony nakładamy podkład i zostawiamy do wyschnięcia. Teraz zaczynamy malowanie farbą – nanosimy dwie warstwy, pozwalając poprzedniej warstwie wyschnąć do sucha nim naniesiemy kolejną. Najprzyjemniejszym etapem jest przyklejanie motywu. Wycinamy z serwetki interesujący nas wzór lub przyklejamy ją w całości, ale uwaga - przyklejamy tylko wierzchnią warstwę serwetki (rozwarstwiamy serwetkę, co wymaga trochę wprawy, ale nie powinno nastręczyć trudności. Motyw przyklejamy klejem do decoupage, starając się by serwetka się nie pozaginała i nie porwała. Po wyschnięciu kleju przychodzi czas na lakierowanie. Lakier nakładamy jak najcieńszą warstwą i czekamy aż wyschnie. Czynność powtarzamy kilka razy aż serwetka przestanie być wyczuwalna pod palcami. Po tym zabiegu możemy zacząć cieszyć się ozdobionymi przez siebie przedmiotami.

Zapraszam także na stronę - galerię prac osoby, która pomogła mi napisać ten artykuł i dostarczyła wiedzy na temat decoupage. Z pewnością także chętnie podzieli się swoim doświadczeniem i z Wami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz