piątek, 19 sierpnia 2022

Jak zwiększyć wydajność

Ile to razy powtarzamy sobie, że nie mamy na coś czasu? Ile razy mamy poczucie, że dzisiaj nic nie zrobiliśmy? Jak często mamy świetne plany, których nie udaje nam się wprowadzić w życie? Dzisiaj czas uporać się z tymi problemami. 

Najważniejsze, by zrealizować dzisiejsze cele i odnieść korzyść z "lekcji" jest to, by wytrwać. Samozaparcie będzie kluczowe. Cała reszta, to kwestia odpowiedniej techniki.

Planowanie


Zaczynamy od stworzenia planu. Określamy cele i definiujemy kroki, które do tego celu nas zaprowadzą. Ważne, byśmy wiedzieli jaki krok mamy aktualnie przed sobą i skupili się właśnie na nim, zamiast rozpraszać czymś, czym zajmiemy się dopiero jutro, za tydzień albo w przyszłym miesiącu. Bardzo wiele osób pomija ten krok i zabiera się do roboty sądząc, że w ten sposób będą mieli więcej zrobione i nie zmarnują czasu. Wystarczy jednak jeden zły skręt i wiele godzin naszej pracy pójdzie na marne. Lepiej poświęcić trochę czasu na opracowanie drogi do zakończenia zadania i dopiero potem ruszenie na szlak.

Bez rozpraszania


Kiedy zajmujemy się jakimś zadaniem, najlepiej jest jeśli możemy się na nim skupić od początku do końca. Kiedy mamy przerwę, nie pracujmy, ale pozbądźmy się wszystkiego, co może nam przeszkadzać. Zjedzmy, żeby nie rozpraszał nas głód. Skorzystajmy z toalety. Przygotujmy sobie kawę. Odłóżmy gdzieś daleko smartfon, żeby nie kusiło nas natychmiastowe sprawdzanie wiadomości (można na nie odpisać później, ale wiele osób jakby nie zdawało sobie z tego sprawy). Zróbmy wszystko to, czym nie będziemy zajmować się w czasie pracy. A jeśli rozprasza nas internet, odłączmy go, albo użyjmy aplikacji, która odłączy go na jakiś czas (na przykład rozszerzenie forest). 

Zaangażuj się


Jeśli czymś się zajmujesz i chcesz mieć wyniki, nie odklepuj tego w ciemno, ale naprawdę się zaangażuj. Zamiast wykonywać te same ćwiczenia na siłowni, dowiedz się o nich więcej, popytaj stałych bywalców o co możesz rozszerzyć swój program ćwiczeń, zapisz się na chociaż jedną sesję do profesjonalisty, który ustali plan Twoich treningów. Jeśli zgłębiasz jakiś temat, wyjdź poza minimum, poświęć czas i siły - to się opłaci. Tylko w ten sposób będziesz lepszy od innych i osiągniesz ponadprzeciętne efekty. Niech angażowanie się w coś, za co się bierzesz stanie się nawykiem. Powiedz sobie, że jeśli masz zrobić coś, w co nie będziesz się angażować, to lepiej tego w ogóle nie robić - w ten sposób skupisz się na tym, czego chcesz i właśnie w tych dziedzinach odnotujesz większy postęp.

Zdrowa rywalizacja


Kiedy tylko możesz, porównuj się z innymi i zawsze staraj się gonić lepszych od siebie. Pamiętaj jednak, że nie chcesz ich pokonać, ale po prostu być lepszym (zatem nie zależy Ci na tym, aby oni byli gorsi), oraz o tym, że ta rywalizacja jest tylko dla Ciebie - nie wywyższaj się i nie przechwalaj. Ciesz się ze swoich sukcesów i pamiętaj, że jeśli zmotywują one kogoś innego do ciężkiej pracy, to będziesz mieć rywala, który z kolei zmotywuje Ciebie. A to, że ktoś Cię "pokona" nie znaczy, że stałeś się gorszy, a tylko, że on stał się lepszy. Twój postęp powinien być ciągły, a wyzwania coraz bardziej ambitne.

Jesteś panem swojego czasu


Na koniec ważna myśl - wybierasz to, co robisz w danej chwili. Jeśli planujesz, to wiesz ile czasu możesz przeznaczyć na daną czynność. To Ty wybierasz co robisz, a zatem jesteś panem swojego czasu. Nie zawsze wybierasz efektywność, ale możesz. To zatem nie tak, że nie masz czasu na zrobienie czegoś! Wybrałeś, by tego nie robić i zająć się czymś innym. Spostrzeżenie, że nie masz na coś czasu możesz poczynić jedynie na etapie planowania i tak przesuwać zadania, które chcesz ukończyć, aż wybierzesz te najważniejsze. Wybierzesz też na co nie masz czasu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz