piątek, 18 lutego 2022

3 nietrafione pomysły podczas urządzania mieszkania

Czasami popełniamy drobne błędy, które pokutują przez lata. Do takich można z pewnością zaliczyć błędy popełnione podczas urządzania mieszkania czy domu. Nie będziemy przecież robić kolejnego remontu, gdy zorientujemy się ile czasu i pieniędzy kosztuje nas zastosowane rozwiązanie. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dzisiaj przedstawię Wam trzy błędy, których nie chcecie popełnić podczas urządzania swojego wnętrza.


Szkło


Szkło jest modne i ładne. Niestety, dobrze wygląda tylko, kiedy jest wyszorowane. W przypadku szkła nie oznacza to tylko wytarcia kurzu, ale także wytarcie odcisków, których nie da się nie zostawić. Mowa tu przede wszystkim o szklanych blatach. Liczymy się z tym, że mogą się stłuc, ale to przeważnie całe niebezpieczeństwo, jakie dostrzegamy. Nie zauważamy, że każde dotknięcie szklanej powierzchni oznacza jej czyszczenie, by blat na powrót lśnił, czyli spełniał swoją funkcję - nie oszukujmy się, mebel ze szklanym blatem kupujemy ze względu na walory dekoracyjne, a te są żadne przy smugach na szkle.

Drugim zakupem związanym ze szkłem są szklane balustrady. Lubimy je, bo nie zamykają przestrzeni. Niestety z powyższych powodów stają się zupełnie niepraktyczne, jeśli mamy dzieci. Wtedy albo godzimy się z tym, że będą cały czas brudne (dzieci mają małe rączki na innej wysokości i lubią przyciskać buzie do szkła), albo nieustannie sprzątamy.

Marmur


Marmur to bardzo dostojny i elegancki materiał. Niestety, jest także dość ekstrawagancki przez swoją niepraktyczność. Co prawda świetnie sprawdza się jako okładzina we wnętrzach budynków użyteczności publicznej (chociaż nie na schodach ze względu na dość dużą ścieralność), ale w domach raczej nie ma dla niej miejsca.

Miejsce, w którym najczęściej go stosujemy jest kuchnia. Marmurowy blat kuchenny wydaje się świetnym pomysłem i jest nim, poza kuchniami, których rzeczywiście chcemy używać. Marmurowy blat jest bowiem nie tylko podatny na ścieranie (więc lepiej nic na nim nie kroić), ale jest także dość porowaty i podatny na czynniki chemiczne, w szczególności na kwasy. Octu, soku z ogórków czy wina, rozlanego na taki blat niczym już nie wywabimy, bo substancje te wnikną w głąb struktury kamienia. 

Ekoskóra


Nie wszystko co "eko" to się świeci. Nie wszystko to jest dobre i użyteczne. Sofy i fotele z ekoskóry z pewnością nie są. Są tańsze niż prawdziwa skóra i dobrze wyglądają, ale tylko przez dwa lata (jeśli mamy szczęście a meble są dobrej jakości, to wytrzymają 3-4 lata). Później ekoskóra zacznie się kruszyć i łuszczyć. Tam, gdzie prawdziwa skóra nadal pozostaje wytrzymała, a patyna dodaje jej uroku, tam ekoskóra zacznie świecić gołymi plackami popękanej osnowy (czyli jakiegoś płótna). I stanie się tak nawet wtedy, gdy mebli nie będziemy nadmiernie eksploatować. 


Z pewnością urządzając wnętrze można popełnić wiele błędów, te jednak wydają mi się najbardziej kosztowne z perspektywy czasu. Z pewnością wiele zyskasz, jeśli ich nie popełnisz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz