wtorek, 6 listopada 2012

Wymiana walut


Podczas dużych ruchów na rynku wymiany walut, warto zainteresować się tym tematem - to dobry sposób na wzbogacenie się. Jednak bieganie do kantoru za każdym razem wydało mi się zbyt uciążliwe, szczególnie że trzeba się wtedy liczyć ze spreadem, który w dużym stopniu przejada to, co udało się na walutach zarobić. Szukałem więc w internecie jakiejś platformy wymiany walut (poza Forexem), która umożliwiłaby mi kupowanie i sprzedawanie waluty bezpośrednio - pomiędzy ludźmi. Oczywiście prowizję nadal trzeba zapłacić, ale dużo niższą niż kantorowy spread. I znalazłem Walutomat.pl - nowy sposób wymiany walut. Po darmowej rejestracji wpłacamy na swoje konto w programie dowolną kwotę pieniędzy, a kiedy wpłyną zaczynamy zarabianie. Na czym to polega? Otóż - dysponując gotówką (początkowo przeważnie PLN), możemy zgłosić chęć wymiany na inną walutę: USD, GBP, CHF oraz oczywiście EUR. Program kumuluje wszystkie propozycje i pokazuje je w dziale oferty, szeregując od najniższej (w przypadku kilku ofert o tej samej wartości pokazuje łączną kwotę waluty, jaka po tej cenie jest do kupienia, a w przypadku oferty najpierw dokonywana jest transakcja najwcześniej po danej cenie zgłoszona). Widzimy więc jakie kwoty po jakiej cenie możemy kupić - w każdej chwili, z podziałem na pary walutowe (dysponując PLN będzie to PLN - USD, PLN - GBP, PLN - CHF lub PLN - EUR).
wymiana walut w internecie
kliknij żeby powiększyć

Kiedy w jednej zakładce (na przykład tej dotyczącej pary PLN - USD) spotkają się dwie równoważne oferty - jedna na kupno, druga na sprzedaż w tej samej cenie jednostkowej, system natychmiast automatycznie dokonuje transakcji, o której jesteśmy powiadamiani - właśnie udało nam się sprzedać PLN i kupić trochę USD. Teraz możemy wejść w jedną z zakładek (pary USD - PLN, USD - GBP, USD - CHF lub USD - EUR) i pozbyć się naszych dolarów, kupując inną walutę. Piękno polega na tym, że możemy zarabiać na każdej transakcji, nie ruszając się z domu i niezależnie od rzeczywistego kursu walut (przeważnie oczywiście ma on przeniesienie na ceny, ale nie uwzględnia spread i pozwala dokonywać transakcji "ręka w rękę" - cena dyktowana jest więc popytem i podażą. Prowizja wynosi tylko 0,2% transakcji (spread w kantorze to kilka procent), więc przy różnicy ceny kupna i sprzedaży o 0,5% już zarabiamy (w kantorze nadal mielibyśmy sporą stratę), a takie różnice powstają co chwilę. Polecam więc Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie nigdy nie była łatwiejsza. 

3 komentarze:

  1. Tych platform wymiany kasy jest coraz więcej, oprócz Walutomatu jeszcze Monedo, Trejdoo, ten, który ma najniższą prowizję, opłaca się najbardziej.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda - opisuję tylko ten, z którego korzystałem, ale oczywiście jest ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nadal korzystam z tego systemu i nadal jestem zadowolony. Ostatnio wymiana sporej kwoty poszła bezproblemowo.

    OdpowiedzUsuń