piątek, 9 listopada 2012

Podatek od wygranej

Podatek od wygranej w lotto

Autorem artykułu jest Anna Bobak

Czy trafiając szóstkę w losowaniu Lotto możemy rzeczywiście liczyć na zgarnięcie całej puli dla siebie? Otóż nie. Skarbowi Państwa też należy się trochę radości z naszej wygranej.
Zgodnie z prawem podatkowym każda nagroda zdobyta w grach liczbowych takich jak Lotto, w loteriach pieniężnych, fantowych, audiotekstowych  czy w zakładach wzajemnych jest opodatkowana. Wygrana w tego typu grach podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, gdy jej wartość jest większa niż 2.280 zł.

Bez podatku od wygranej
W przypadku niektórych wygranych nie trzeba jednak wcale odprowadzać podatku. Dotyczy to wygranych w kasynie, gier w bingo oraz zysków z gier na automatach. A zatem z podatku zwolnione są nagrody uzyskane w grach prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych. Wysokość wygranej nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Odprowadzenie podatku
Podatek od wygranej w lotto czy w innej grze lub loterii nie jest odprowadzany po wypłaceniu nagrody, lecz pobiera się go wcześniej. W prawie podatkowym obowiązuje bowiem zasada „najpierw podatek potem nagroda”. W przypadku nagród pieniężnych wydanie nagrody następuje więc w wartości netto, czyli po potrąceniu podatku.
Są jednak konkursy z nagrodami niepieniężnymi. Co z podatkiem w sytuacji, gdy laureat zdobył nagrodę rzeczową? Podatnik (zwycięzca)  zobowiązany jest wpłacić płatnikowi, czyli organizatorowi konkursu, kwotę zaliczki lub należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem nagrody. Tak więc wygrany samochód czy sprzęt AGD wcale nie będzie darmowy. Jeżeli podatek nie zostanie zapłacony, organizator nie wyda zwycięzcy należnej mu nagrody.
---

Podatki 2012 - bezpłatne porady prawne w serwisie e-prawnik.pl.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz