czwartek, 27 października 2011

Honorowe Krwiodawstwo

Najlepiej oczywiście oddawać krew dla idei, ale jeśli nie, to i dla chcących oszczędzić znajdzie się tutaj coś ciekawego.
O czekoladach każdy wie - po oddaniu krwi dostaje się słodycze na wzmocnienie. Nie każdy jednak wie o innych benefitach przysługujących krwiodawcom. Chodzi mi konkretnie o znizkę w komunikacji miejskiej.
Większość samorządów wprowadziło zniżki na przejazd środkami transportu miejskiego dla Zasłużonych Honorowych Krwiodawców. Zniżki te są różnej wysokości w zależności od miasta - w Warszawie na przykład przejazd jest bezpłatny. Kiedy jest się jednak uznanym za Zasłużonego? Otóż - po oddaniu pewnej ilości krwi pełnej, a dokłądnie po oddaniu 15 litrów w przypadku Kobiet i 18 litrów w przypadku mężczyzn. Biorąc pod uwagę, że mężczyźni mogą oddać rocznie do 3 litrów krwi, mogą zostać zasłużonymi po około 6 latach. Kobiety natomiast mogąc oddać rocznie tylko około 2 litry krwi muszą oddawać krew przez 7 i pół roku. Długo, ale zostając honorowym krwiodawcą idąc na studia (kiedy korzysta się ze zniżki na przejazdy) po skończeniu studiów nie musimy długo jeździć komunikacją płacąc pełny koszt, gdyż w niedługim czasie możemy zdobyć odznakę (i odpowiednie dokumenty) Zasłużonego Krwiodawcy i zacząć przemieszczać się za darmo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz