piątek, 3 lutego 2023

Ekstremalnie oszczędne gotowanie

Czasem sytuacja zmusza nas do tego, by ugotować coś naprawdę taniego. Ceny jedzenia są coraz wyższe i osoby, które żyły od pierwszego do pierwszego mogą zauważyć, że jedzenie kończy się zanim nastanie "pierwszy". A jeść trzeba. Warto więc nauczyć się kilku sposobów na to, by oszczędzić - być może zjeść coś tańszego raz w tygodniu, a może po prostu zostawić "bieda dania" na koniec miesiąca. W każdym razie warto wiedzieć to, co biedujący studenci odkrywają w akademikach i nie mam tu na myśli zupek chińskich (chociaż to także jest jakieś rozwiązanie).

Zakupy


Przede wszystkim, kiedy pieniądze jeszcze są, należy zaopatrzyć spiżarnię. Nie chodzi mi jednak o poradę "jeśli brak Ci pieniędzy, kupuj póki są". Chodzi mi o zrobienie niewielkiego zapasu tanich, niepsujących się, podstawowych produktów, które i tak kupujemy, ale w nieco większej ilości. Rezygnujemy więc z kawałka mięsa (mięso jest drogie) na rzecz dodatkowych kilogramów ryżu, kaszy, makaronu, mąki itp.

Drugą zmianą jest wspomniane już mięso. Zamiast drogich porcji, można kupić podroby. Wątróbka jest tak samo pożywna, zdrowa a kosztuje znacznie mniej niż pierś czy udko. Inne tańsze porcje to serca, słonina, golonka wieprzowa - wymagają trochę pracy, ale umiejętnie przygotowane są pyszne.

Zwiększ w diecie ilość błonnika, który sprawia, że szybciej odczuwamy sytość (najadamy się mniejszą porcją). Jeśli pieczywo, to pełnoziarniste. To samo jeśli chodzi o makarony. Dodaj do listy zakupów suszone warzywa strączkowe (groch, fasola, ciecierzyca, soczewica) i nasiona - są względnie tanie, a bardzo sycące. W dodatku zawierają białko, dzięki czemu mogą z powodzeniem zastąpić mięso (na przykład raz czy dwa w tygodniu).

Kupuj produkty sezonowe. Warzywa i owoce są o wiele tańsze, kiedy jest ich dużo. Wtedy właśnie można je kupić za bezcen. A jeśli pójdziesz na bazarek w niedzielne popołudnie, być może uda Ci się odkupić za ułamek wartości skrzynkę warzyw od handlarza, który w innym wypadku musiałby ją wyrzucić. 

Tanie Gotowanie


Przygotowując potrawkę dodaj do niej tylko połowę mięsa, której normalnie używasz, a resztę zastąp soczewicą lub fasolą. Do sałatki z warzyw sezonowych dodaj pestki słonecznika i dyni, a także łyżkę oleju, by zmienić ją w pełnoprawny lunch. 

Pełnię smaku można zapewnić cebulą, czosnkiem, imbirem czy papryczką chilli - nie tylko drogie (w przeliczeniu) przyprawy mają zdolność zmieniania zwykłego posiłku w coś pysznego. Tania cebula i ząbek czosnku radzą sobie z tym równie dobrze i dostarcza także sporej ilości witamin i minerałów. 

Zastanów się nad tym, co wyrzucasz. Skórkę pomarańczową można zamienić w przepyszny dodatek do deserów. Obierki z imbiru warto zaparzyć z herbatą by stworzyć zdrowy, rozgrzewający napar. Obierki z ziemniaków i marchewki są świetnym podkładem, na którym możemy upiec sztukę mięsa, by zachowała soczystość i przeniknęła smakiem. 

Ryż


Ryż to jeden z najtańszych składników, który uratuje Cię, dostarczając zdrowych (zdrowszych niż zupki chińskie), tanich posiłków, kiedy fundusze nie pozwolą już na zakupy. Do gotowania ryżu możesz użyć wywaru po ugotowaniu warzyw i stworzyć smaczny posiłek składający się jedynie z ryżu. Torebki herbaty ekspresowej po zaparzeniu mogą posłużyć do aromatyzowania ryżu (do ryżu w wodzie można dorzucić dwie - trzy torebki, a ryż będzie miał przyjemny, herbaciany posmak. Jeszcze lepiej działa z herbatą zieloną). Ale ryż to tani składnik, który można aromatyzować na wiele sposobów i jeść sam lub z odrobiną masła czy mleka. Wrzuć do niego wyciśniętą już wcześniej cytrynę (skórkę) lub pomarańczę. Dodaj trochę imbiru, dosyp odrobinę kurkumy, czy curry w proszku. Trochę wiórków kokosowych i rodzynki stworzą bazę mleczno-ryżowego deseru (mleka dodaj po ugotowaniu ryżu z dodatkiem rodzynek i wiórków). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz