piątek, 28 grudnia 2012

Freeganizm

Freeganizm jest odmianą diety (tak jak weganizm czy wegetarianizm), która opiera się na produktach pozyskanych za darmo. W Polsce nie jest to jeszcze w pełni rozwinięty sposób na żywienie się, ale na zachodzie zdobywa coraz większą popularność. Atutem z pewnością jest cena - "free" znaczy "darmo" i o to właśnie chodzi w tym ruchu. Skąd jednak pozyskać produkty, by były w pełni darmowe? Odpowiedź jest prosta, ale i szokująca - ze śmietnika.

Mało kto wie, że sklepy spożywcze każdego dnia wyrzucają mnóstwo zupełnie dobrego, nieprzeterminowanego jedzenia. Powodami są przeważnie: 
 • uszkodzone opakowanie (produkt źle wygląda na półce)
 • uszkodzone opakowanie zbiorcze (a produktu nie wolno sprzedawać pojedynczo)
 • produkt zbliża się do daty ważności (ale jeszcze jej nie przekroczył)
 • inne powody wynikające z polityki sklepu
Najważniejsze jednak, że żaden z tych czynników nie wpływa na jakość "znalezionych" produktów. Nawet jeśli termin ważności właśnie się skończył - jest on ustalany z pewnym marginesem, więc prawdopodobnie nadal możemy spożyć nasze znalezisko (bo kto nigdy nie wyjadał z lodówki produktów, których termin przydatności "dopiero co" minął?). Jedzenie takie zawsze wyrzucane jest w osobnych workach, więc nie miesza się z innymi odpadkami, pozwalając na jego higieniczny odzysk.

Zainteresowanych zachęcam do wyszukania na youtube.com filmów dokumentalnych w temacie freeganizmu. Przydatne mogą także okazać się strony:

2 komentarze:

 1. Albo żyjemy w innym kraju, albo mój umysł ma do sprawy złe podejście. Freeganizm w Polsce? Impossible.
  http://rodion-raskolnikow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne - zależy gdzie.
   Duże miasta, bardziej ekskluzywne sklepy, zachodnie sieciówki - tam można szukać. I znajduje się.
   Oczywiście nadal jest to grzebanie w śmieciach - tego się nie da uniknąć. Ale rezultaty mogą nie być tak opłakane jak to opisałeś. A że w Polsce - zauważ, że Polacy na emigracji dają się traktować dużo gorzej niż w Ojczyźnie. To co tutaj nie uchodzi, bo wstyd - tam jest zwykłą pracą.

   Usuń