piątek, 4 listopada 2022

Rób zakupy tak, żeby nie marnować jedzenia

Robienie zakupów spożywczych to rzecz codzienna, którą robi prawie każdy. Zastanawiające jest więc to, że zarówno osoby, które robią duże zakupy raz na tydzień jak i te, które zaopatrują się w jedzenie online, wchodząc na stronę internetową od czasu do czasu, w miarę potrzeb, tak często popełniają błędy prowadzące do marnowania takich ilości żywności. Owszem, podczas zakupów online łatwiej jest zachować kontrolę, ale wystarczy zapamiętać kilka prostych punktów, by zminimalizować ilość wyrzucanego jedzenia. 

1. Sprawdź co masz. 


Kontrola stanu zaopatrzenia lodówki i spiżarni to pierwszy krok w kierunku oszczędności. Produkty o dłuższym terminie przydatności, dodatki do posiłków, sosy i przyprawy w płynie to rzeczy, które najczęściej dublujemy. Czy masz w lodówce dwie otwarte butelki ketchupu? Kilka ostrych sosów? Słoiki z daniami gotowymi o zbliżającym się terminie przydatności? To właśnie efekt robienia zakupów bez świadomości tego, co już masz. 

2. Planuj posiłki.


Wiedząc co zalega w spiżarni, zaplanuj posiłki na najbliższe dni (najlepiej do kolejnych zakupów). Zastanów się czego brakuje Ci do dania, w którym wykorzystasz słoik sosu, który niebawem się przeterminuje. Pomyśl, czy potrafisz zrobić kilka dań z tego samego mięsa - często duży kawałek będzie miał lepszą cenę niż kilka różnych. Kup wszystkie składniki do danego dania, których Ci jeszcze brakuje, inaczej czekają Cię kolejne zakupy albo zmarnowanie części produktów. Jeśli wiesz co chcesz przyrządzić, możesz kupić to, czego Ci potrzeba.

3. Lista zakupów.


Wiele osób nie robi listy zakupów tylko dlatego, że siadając do jej przygotowania nie jest sobie w stanie przypomnieć wszystkiego, co chce kupić. Trudno to zrobić za jednym zamachem. Dlatego zrób to inaczej. Przyczep na lodówce kartkę (bloczek kartek) i za każdym razem, kiedy przypomni Ci się jakiś produkt lub zauważysz, że coś się skończyło, czegoś zabrakło, dopisz to do listy. W ten sposób po tygodniu, kiedy będziesz ruszać do sklepu, lista będzie gotowa i będzie zawierała same potrzebne produkty.

4. Sprawdzaj świeżość.


Oczywistym jest, że biorąc produkt ze sklepowej półki sprawdzasz datę przydatności. Często na froncie stoją produkty mające krótszą trwałość, a te z tyłu dłuższą. Chwyć te dalsze. Czego przeważnie nie sprawdzasz, to świeżość owoców i warzyw, a przecież w tym przypadku także zależy Ci na tym, by się nie zmarnowały. Zwróć na to uwagę - bardzo często wśród pomidorów czy ogórków kryją się podwiędnięte, starsze sztuki. Dotykaj kupowanych warzyw i owoców, upewniaj się, że są dobrej jakości, dojrzałe i świeże. Dowiedz się po czym rozpoznać, że są przejrzałe (przynajmniej te, które zwykle kupujesz) i wybieraj najlepsze, które dotrwają do momentu, aż je zjesz.

5. Skład


Jeśli kupujesz dania gotowe lub półprodukty i zależy Ci na wartościowym produkcie, sprawdzaj i porównuj skład oraz ilość wartości odżywczych - zawartość białka, tłuszczu, cukru, soli itd. Pamiętaj, że:
  • Produkt o wyższej jakości ma mniej dziwnych i tajemniczych składników, których nazw nie rozumiesz.
  • W składzie najpierw wymieniane są składniki, których jest najwięcej. Im dalej tym mniejsza zawartość danego składnika (więc jeśli coś ma tłuszcz palmowy na drugim miejscu, jest gorsze od tego, co ma go dopiero na czwartej pozycji).
  • Cena nie zawsze oznacza jakość. Często płacisz za markę - logo producenta umieszczone na opakowaniu, a nie za faktyczną jakość.
  • Czasem podobny produkt ma krótszy termin przydatności tylko dlatego, że ma mniej substancji konserwujących lub są one bardziej naturalne.

Na koniec sposób na dalszą oszczędność: kupon rabatowy EVERLIWITA dzięki któremu otrzymasz 20 PLN rabatu przy zakupach spożywczych poprzez everli. Dzięki tej stronie możesz zrobić zakupy online z supermarketów takich jak Kaufland, Carrefour, Lidl, Biedronka, Netto, Auchan i innych i zamówić dostawę tych zakupów do domu. Nie zapomnij wpisać kodu rabatowego podczas składania zamówienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz