piątek, 22 kwietnia 2022

Po co komu konto oszczędnościowe

Prawdą jest, że obecnie proponowane oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest minimalne i trudno powiedzieć, że "zarobimy" na koncie oszczędnościowym. Poza nielicznymi wyjątkami (jak na przykład konto oszczędnościowe w Santander, które nowym klientom proponuje oprocentowanie rzędu 2% w stosunku rocznym), większość kont oszczędnościowych, które są dostępne na rynku proponuje swoim klientom oprocentowanie rzędu 0,01 procenta (bądź podobne). Po co więc w ogóle istnieją? Do czego można je wykorzystać? Otóż dają one pewne możliwości.

Jak korzystać z konta oszczędnościowego


Nawet słabo oprocentowane konto oszczędnościowe, na którym nie spodziewamy się realnej wartości odsetek, może mieć zastosowanie, jeśli chcemy oszczędzać. Jest to bowiem dodatkowe konto bankowe, często darmowe, do którego nie posiadamy karty debetowej, a zatem nie wydamy tych pieniędzy "przypadkiem". Są zabezpieczone przed nami samymi. 

Jeśli mamy regularną wypłatę i wiemy, którego dnia wpływa na nasze konto, wystarczy ustawić sobie stałe zlecenie przelewu na dzień następny i przelewać niezmienną kwotę, na przykład 500 PLN (dobrze, by było to około 10% wypłaty lub więcej, jeśli możemy sobie na to pozwolić), zasilając konto oszczędnościowe. W ten sposób budujemy na nim pewien kapitał - czy to poduszkę finansową, czy fundusz wakacyjny, albo zdrowotny. 

Jeśli regularnej wypłaty nie mamy, możemy każdorazowo po otrzymaniu zastrzyku gotówki, ręcznie przelać część kwoty (wspomniane 10%) na konto oszczędnościowe i w ten sposób zbudować tam kapitał. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz