piątek, 21 sierpnia 2020

Cel osiągnięty! Co dalej?

Kiedy oszczędzasz dlatego, że chcesz coś sobie kupić, musi nadejść taki moment, że osiągasz swój cel i dokonujesz zakupu. Z jednej strony Hura! W końcu mam to coś. Z drugiej Uff! Ulga, bo nie trzeba więcej zaciskać pasa. Ale czy na pewno? Może jednak istnieje powód, dla którego warto nie odpuszczać i nadal odkładać część każdej wypłaty pomimo tego, że cel został już zrealizowany? Jakie są dobre strony takiego postępowania? A może to tylko przysłowiowa "sztuka dla sztuki"?

Gdy można popuścić pasa


Moment, w którym możemy popuścić pasa jest tym momentem, od którego bardzo wiele zależy. Nagle celu nie ma, więc czujemy, że nie musimy na nic odkładać. Możemy więc wydawać. Rzecz w tym, że kiedy się pilnowaliśmy, udawało nam się żyć za mniej i to bez wyrzeczeń. Szkoda więc to teraz zaprzepaścić. 

Moja propozycja jest więc taka. Jeśli bardzo chcesz, to z pierwszej wypłaty, z której nie musisz odkładać, zrób sobie jakąś przyjemność - idź na kolację do knajpy, albo kup sobie coś fajnego, ale później wróć do dobrego nawyku, który udało Ci się wypracować. 

Czy to bez sensu?


Teraz może przyjść moment zwątpienia. Przecież masz już to na co zbierałeś, nie masz nowego celu, a zatem po co właściwie odkładać pieniądze? Otóż z powodu celu właśnie. Skoro wcześniej znalazłeś cel, to prawdopodobnie wcześniej czy później znajdziesz nowy cel. A kiedy to się stanie, chcesz znów czekać i odkładać przez kolejne miesiące, czy miesiące odkładania mieć za sobą? Bo odkładając zanim pojawi się cel doprowadzasz do takiej sytuacji, że nadal tak samo długo będziesz odkładać, krócej natomiast będziesz czekać na realizację celu.

Przykład:
Zbieraliśmy przez rok, odkładając po 400 PLN miesięcznie, żeby kupić sobie wymarzony rower. Po zakupie możemy nadal odkładać tę kwotę i gdy rok później wpadniemy na pomysł zakupu skutera za 6000 PLN, na naszym koncie będzie już 4800 i po 3 miesiącach kupimy skuter, lub przez rok możemy nie odkładać, a gdy wpadniemy na pomysł zakupu skutera, zaczniemy oszczędzać i w 15 miesięcy odłożymy na ten zakup. W obu przypadkach odkładać będziemy przez 15 miesięcy, ale w tym pierwszym zakupu dokonamy już po 3 miesiącach od pomysłu, podczas gdy w drugim przypadku przyjdzie nam czekać pięć razy dłużej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz