piątek, 27 listopada 2015

Czas Zakupów

Rozpoczął się okres masowego kupowania świątecznych prezentów. Nie tylko prezentów, bo w tym okresie w ogóle kupujemy bardzo dużo różności, nie tylko związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Okres miesiąca przed wigilią, to czas kiedy jesteśmy skłonni wydawać więcej. Ma to także związek z tym, ze to okres najkrótszych dni, w które chcemy jakoś poprawić sobie nastrój.

Skoro tyle kupujemy, to warto skorzystać z licznie pojawiających się przecen. A najciekawsze zorganizowane akcje przedstawiam poniżej:

Czarny Piątek jest właśnie dzisiaj. Co prawda najmocniej świętowany jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie rabaty tego dnia sięgają 50-80%, ale i w Polsce wiele sklepów korzysta z tej formy promocji i tego dnia można liczyć na 25-30% rabat na wiele produktów, szczególnie w branży AGD i RTV (choć nie tylko). Nie tylko sklepy internetowe organizują tego dnia wyprzedaże. Księgarnie, butiki, całe galerie handlowe a nawet hipermarkety organizują tego dnia solidne wyprzedaże. Warto rozejrzeć się zarówno w sieci jak i w świecie rzeczywistym w poszukiwaniu okazji.

W najbliższy poniedziałek, 30 listopada wypada Cyberponiedziałek. Jest to międzynarodowy dzień zakupów w sieci, gdzie promocje czekać będą na nas w sklepach internetowych (głównie odzieżowych i obuwniczych, ale nie tylko). 

Następnego dnia, we wtorek 1 grudnia w Polsce będzie miał miejsce kolejny dobry dzień na zakupy w sieci. Ten dzień, to bowiem Dzień Darmowej Dostawy (DDD). Będziemy mogli liczyć na darmową dostawę bez osiągania zwyczajowych progów kwotowych, które zwykle do niej uprawniają. Do akcji przystąpi blisko 2200 sklepów internetowych, będzie więc w czym wybierać.

Tradycyjnie radzę w czasie tych dni zrobić większość świątecznych zakupów, gdyż święta coraz bliżej, a ceny raczej nie będą już spadać. warto więc poświęcić chwilę w ten weekend i zrobić część zakupów dzisiaj lub przygotować się na poniedziałek i wtorek, kiedy zakupy będzie można dokończyć. Przydatna w tym będzie porównywarka cen, która powinna w poszczególne dni uwzględniać rabaty.

wtorek, 24 listopada 2015

Tańsze Soki Owocowe

Z pewnością wiele osób pija soki owocowe, przykładowo najpopularniejszy sok pomarańczowy. Jeśli pijasz sok pomarańczowy z kartonu a nie ten świeżo wyciskany z owoców (w naszym kraju nieco trudniej to osiągnąć), to z pewnością zwracasz uwagę na różnicę w cenie takich soków. W sklepie można znaleźć soki dość drogie, ale także takie, które są kilkakrotnie tańsze. Te tańsze opisane są jako "sok z zagęszczonego syropu". 

Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o skład, to jest to w zasadzie dokładnie taki sam sok owocowy, o takich samych parametrach i właściwościach. "Sok 100%" i "sok 100% z zagęszczonego syropu" nie zawierają żadnych dodatków chemicznych ani dodatku cukru. Trafiają do spożycia po tym samym czasie od zbiorów owoców. Różnicą jest głównie cena (napisałbym tylko, ale są także detale, które nie mają wpływu na to, co ważne). 

Skąd więc różnica w cenie, sugerująca jakoby sok nie z syropu był lepszy (bo droższy)? Otóż różnica wynika z kosztów transportu. Sok przewożony jest do przetwórni / rozlewni w cysternach. Sok zagęszczony, przed transportem redukuje się, odparowując z niego wodę, która stanowi ponad 80% soku, po czym w zagęszczonej postaci przewozi i dodaje znów wody już na miejscu. Dzięki temu z jednej cysterny zagęszczonego syropu powstaje sok, który w innym przypadku transportowałoby 6 cystern. Byłoby to droższe i dlatego sok, który przewożony jest bez odparowania wody kosztuje więcej, by pokryć ten koszt (a nie dlatego, że jest lepszy).

Dla tych, dla których ważne są detale, o których pisałem dwa akapity temu - podczas usunięcia nadmiaru wody zmniejsza się achromatyczność syropu, dlatego po dodaniu wody dodaje się także naturalnego ekstraktu z pomarańczy (olejku eterycznego otrzymywanego w 100% z owocu pomarańczy), by ten aromat uzupełnić.

Jeśli więc pijesz sporo soku i chcesz zmniejszyć wydatki, śmiało możesz przerzucić się na sok z zagęszczonego syropu, bez obawy o to, że jest mniej zdrowy. Jeśli nie ufasz smakowi, przeprowadź ślepą próbę - nie wszystkie soki (bez względu na sposób ich transportu) mają ten sam smak, więc warto znaleźć markę, która będzie nam odpowiadać. Jest jednak spora szansa, że znajdziemy cos dla siebie wśród soków z tej tańszej półki.

PS: Dla mnie osobiście, soki z kartonu są za słodkie, więc jeśli je piję, to rozcieńczam wodą w stosunku 1 : 1 (a kupuje te z syropu), więc oszczędzam podwójnie.

poniedziałek, 16 listopada 2015

Walutomat akceptuje przelewy z zagranicy

Walutomat wprowadził właśnie usługę, dzięki której przyjmuje przelewy z zagranicznych banków. I to bez żadnych dodatkowych opłat. Oznacza to, że możesz ominąć wymianę walut po kursie bankowym i przelewać pieniądze po znacznie lepszym kursie, korzystając z Walutomatu. W praktyce, jeśli przelewasz powiedzmy 1000 Euro do polskiego banku, to na rachunek wpłynie 4033,70 PLN (rzeczywisty bank, dane aktualne na dzień powstania tego wpisu). Jeśli jednak w tym samym momencie skorzystasz z Walutomatu, to na konto trafi aż 2235,60 PLN (dane pobrane w tym samym momencie), czyli ponad 200 PLN więcej. To prawie 5% zysku.

Jeśli masz za granicą rodzinę, która przesyła co jakiś czas pieniądze, by skorzystać z lepszego kursu walut należy:
  1. Założyć konto w Walutomacie, korzystając z tego linka: Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie,
  2. poprosić rodzinę, by zamiast przelewać na rachunek bankowy w złotówkach, przelewała bezpośrednio na Twoje konto w walutomacie,
  3. dokonać wymiany waluty na PLN,
  4. bezpłatnie wypłacić pieniądze na własne konto w Polsce.
Jeśli natomiast pracujesz za granicą i część pieniędzy przelewasz rodzinie w Polsce, wystarczy:
  1. Założyć konto w Walutomacie, korzystając z tego linka: Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie,
  2. kwotę dla rodziny przelać na konto w walutomacie,
  3. dokonać wymiany waluty na PLN,
  4. bezpłatnie przelać złotówki na konto rodziny.
Kraje, z których banków Walutomat akceptuje przelewy to:
Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Monaco, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.