wtorek, 12 sierpnia 2014

Biuro Informacji Kredytowej

Natknąłem się niedawno na ciekawą stronkę, która ułatwia zbieranie informacji i pozwala zwiększyć swoje szanse na kredyt. Ta stronka to Biuro Informacji Kredytowej. Otóż każdy, kto planuje wzięcie kredytu może tam dowiedzieć się, czy i jakie ma szanse na kredyt, sprawdzając swoją wiarygodność w oczach banku. W jaki sposób? Program udostępnia te same narzędzia, którymi dysponują banki, podczas przyznawania zdolności kredytowej, można więc spojrzeć na siebie oczami banków. 

Dodatkowo program pozwala przejrzeć własną historię zobowiązań kredytowych (a mało kto pamięta, że limit na karcie kredytowej i historia jej spłat także ma niemały wpływ na naszą zdolność kredytową) oraz zaległości. W przypadku pozytywnej historii kredytowej, można liczyć na dużo lepsze warunki (tańszy kredyt czy ubezpieczenie), warto więc wiedzieć czego dowie się bank, prześwietlając nasze finanse.

System pozwala także monitorować swoją historię kredytową, informuje o opóźnieniach w płatnościach, a także o wpływających na nazwisko zarejestrowanego wnioskach kredytowych, co pomaga chronić się przed wyłudzeniem.

Dzięki systemowi można także sprawdzić innych (lub dać się sprawdzić innym) dzięki punktowej ocenie zobowiązań kredytowych. Widoczne będą zobowiązania zakończone oraz status spłat zobowiązań aktualnych (czy spłata dokonywana jest na czas), bez uwidocznienia kwoty zobowiązania. Można w ten sposób sprawdzić osobę, której planujemy wynająć mieszkanie lub umożliwić kupno samochodu na kredyt.

Obecnie rejestracja w systemie jest darmowa, a z konta można bezpłatnie korzystać przez 60 dni. Oczywiście darmowe konto ma ograniczenia, ale można w jego ramach sprawdzić swoją historię kredytową, uruchomić alerty chroniące przed wyłudzeniem, uzyskać jeden raport punktowy, a także bezpłatną Informację Ustawową, ale przede wszystkim przez 60 dni przetestować pełną ofertę usług. By otworzyć takie konto zupełnie bezpłatnie, należy podczas rejestracji wybrać opcję weryfikacji tożsamości klienta za pomocą listu poleconego - potrwa to dłużej, ale będzie bezpłatne. Inne opcje to przesłanie skanu dowodu osobistego (pamiętajmy, by był on przekazany w bezpieczny sposób), który to sposób wymaga dodatkowo przelewu o wysokości 1 PLN w celu weryfikacji tożsamości, lub poprzez Kwalifikowany Podpis Elektroniczny. Nie ma obowiązku wykupywania konta pełnego po upłynięciu okresu testowego!

Pełne konto to koszt 79 PLN/rok i pozwala na większą ilość raportów oraz wykupywanie dodatkowych raportów (gdybyśmy z jakiegoś powodu potrzebowali ich więcej). Jednak przed wykupieniem pełnego, płatnego konta, warto skorzystać z oferty i sprawdzić funkcjonalność portalu dzięki kontu próbnemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz