piątek, 4 czerwca 2021

Zawsze Posezonowo

Oszczędzanie nie polega tylko na ograniczaniu się i odkładaniu wszystkich nadwyżek na koncie oszczędnościowym. Oszczędzanie to spryt, przemyślane decyzje i planowanie z wyprzedzeniem. Pierwszą zasadą takiego wyprzedzenia jest zmiana sposobu myślenia - jeśli czegoś będziesz potrzebować w przyszłości, zaplanuj to już teraz.

Sam proces planowania jest bardzo istotny. Jeśli nauczysz się dobrze planować te sprawy, które zaplanować można, oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. A co najważniejsze - zawsze będziesz gotowy na wszystko.

W sezonie najdrożej


Wiadomo, że większość rzeczy najdroższe jest w sezonie. To dlatego stroje kąpielowe najlepiej kupować zimą, a kombinezony narciarskie latem. Są jednak zakupy sezonowe, których sezonowości nie zauważamy. A warto pamiętać, że to, że jesteśmy dopiero co po sezonie oznacza, że jesteśmy długo przed sezonem - sezonowość jest bowiem cykliczna.

Jakie zakupy mam na myśli? A na przykład opony. Letnie warto kupować przed zimą, zimowe w lecie. Jeśli oczywiście mamy je gdzie przechowywać, to niezła oszczędność. Innym przykładem niech będą prezenty gwiazdkowe. Jeśli czytacie tego bloga to wiecie, że prezenty gwiazdkowe kupuję przeważnie we wrześniu a najpóźniej w październiku. Można jednak pójść o krok dalej i zrobić zakupy już w styczniu - prześledźcie ceny i kupcie wtedy, kiedy wyraźnie spadną.

Na wakacje też polecam jeździć poza sezonem. Co prawda sytuacja pandemiczna sprawiła, że ceny noclegów wyglądają, jakby sezon trwał przez cały rok, ale ta sytuacja się unormuje. A 30% oszczędności, by wyjechać w drugim tygodniu września, a nie w ostatnim tygodniu sierpnia wynagrodzi ten jeden dodatkowy wietrzny, deszczowy dzień podczas urlopu. A do tego unikamy zbędnych tłumów w muzeach, na plażach, w knajpach i przy wszystkich atrakcjach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz