piątek, 18 czerwca 2021

Pamiątki

Zaczynają się wakacje. Czas, kiedy nie liczymy się z pieniędzmi aż tak bardzo, jak na co dzień. To dobrze - przecież kiedyś musimy wydać trochę oszczędności, zaznać przyjemności i odpocząć od myślenia o poważnych sprawach - także o oszczędzaniu. Nawet teraz nie warto jednak bezsensownie tracić pieniędzy, które z takim trudem zgromadziliśmy. Dlatego chciałbym Wam przypomnieć o tym, za co płacicie najwięcej, a właściwie za co przepłacacie najwięcej. 

Przepłacacie za pamiątki


Pamiątki mają największą marżę, co oznacza, że płacicie o wiele więcej niż są warte. Tym gorzej, że większość z nich, to bezużyteczna tandeta, która wcale nie będzie Wam przypominać miłych chwil, a jedynie zbierać kurz. Jeśli chcesz kupić pamiątkę, niech to będzie coś użytecznego, coś czego potrzebujesz albo element kolekcji. Jeśli ten przedmiot będzie miał dodatkową funkcję, jego cena będzie niejako bardziej uzasadniona.


Co zamiast pamiątek?


Znacznie lepszym pomysłem będzie kolekcjonowanie wspomnień. Zdjęcia to doskonały sposób, by zachować je na dłużej. Niestety, obecnie robione telefonami giną w natłoku innych fotek. Te najlepsze oddaj do wydrukowania (wywołania?), opraw w ramkę lub wsadź do albumu - będą prawdziwą pamiątką.

Innym sposobem jest kolekcjonowanie tego, co i tak masz. Bilet kolejowy/lotniczy, program zwiedzania, ulotka hotelowa czy papierowe menu ulubionej, wakacyjnej knajpy (na pewno pozwolą Wam je zabrać, jeśli zapytacie), to świetne pamiątki. Można je włożyć do pudełka, albo ułożyć z nich kolaż i oprawić, na przykład w antyramę.

Jeszcze innym sposobem na pozostawienie sobie czegoś ku pamięci są własnoręcznie zbierane muszelki, bursztyny, kamyczki czy zasuszone liście. Skarby natury są darmowe, a stanowią lepszą pamiątkę niż plastikowy magnes na lodówkę, prawdopodobnie wykonany w Chinach.


A zatem jedzcie, pijcie, róbcie sobie przyjemności, zwiedzajcie i podróżujcie, ale sklepy z pamiątkami omijajcie z daleka. Wspomnienia to i tak najlepsze, co możecie przywieźć z podróży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz