czwartek, 29 listopada 2012

Zmywarka - jak oszczędzać na myciu naczyń

Posiadanie zmywarki już od dawna nie kojarzy się z luksusem - ot zwykłe urządzenie AGD. Obecność tego sprzętu niemal w każdym mieszkaniu nie wiąże się jednak z wiedzą w jaki sposób może ona być używana z korzyścią dla domowego budżetu. Przeważnie wkładamy tyle talerzy, szklanek, misek i sztućców ile tylko się zmieści, wrzucamy tabletkę a po cyklu zmywania ze zdziwieniem stwierdzamy, że tabletka nie rozpuściła się do końca, a naczynia mają zacieki i nie są do końca domyte. 

Jak efektywnie używać zmywarki

 • Przede wszystkim miejmy na uwadze, że do zmywarki wkładamy naczynia, z których usuwamy okruchy oraz większe zabrudzenia (można lekko opłukać, można przetrzeć ręcznikiem papierowym). Ma to na celu nie tylko ułatwienie zmywarce zadania, ale także ochronę odpływu przed zapchaniem, a więc przedłużenie trwałości pompy zmywarki, czyli samej zmywarki.
 • Zmywanie w zmywarce jest tańsze niż zmywanie w zlewie. Oszczędzamy na zużyciu wody, w szczególności ciepłej - większość zmywarek pobiera wodę zimną i same ją podgrzewają - płacimy za prąd, ale ciepła woda nie leje się z kranu w niekontrolowany sposób. Nie ma więc sensu przeładowywać zmywarki - woda musi mieć możliwość dotarcia do zakamarków każdego naczynia po ciśnieniem, a więc w sposób niezakłócony.
 • Zamieńmy tabletki do zmywarek na zwykły proszek. Wbrew pozorom tabletki do zmywarek wcale nie są dobre ani dla naczyń ani dla zmywarki, a używanie środków konwencjonalnych (sól, nabłyszczacz, proszek) w specjalnie do tego przystosowanych komorach nie tylko sprawdza się lepiej, ale jest tańsze. Tabletka do zmywarek zawiera w sobie co prawda wszystkie te składniki (tabletka 3w1 czy 4w1), jednak na opakowaniach większości tabletek napisano także, że tabletka nie zastępuje soli i nabłyszczacza, a jedynie je uzupełnia. Nie ma jednak potrzeby takiego uzupełniania, gdyż zmywarka skonstruowana jest tak, że specjalne dozowniki odmierzają odpowiednie ilości składników w odpowiednich momentach cyklu. Tabletka zastępuje więc jedynie proszek, a ten jest kilkakrotnie tańszy niż 3w1. Faktem jest także, że tabletka nie jest obdarzona intelektem i nie wie kiedy ma dodać każdego ze składników - nie jest więc tak skuteczna, jak to zachwalają producenci w reklamach. Co więcej, używanie proszku wpływa także pozytywnie na żywotność samej zmywarki, a więc jest on rozwiązaniem tańszym, skuteczniejszym i lepszym dla sprzętu. A proszek czy tabletka - wymagają umieszczenia w dozowniku, więc żadna to oszczędność czasu.
Używając zmywarki mając na uwadze te trzy punkty możemy cieszyć się tańszym i skuteczniejszym zmywaniem, które na dodatek nie zniszczy naszej zmywarki, a nas nie kosztuje nawet więcej wysiłku.


2 komentarze:

 1. Niby oczywiste, a jednak warto przeczytać...
  Pozdrowienia dla Autora.
  TK

  OdpowiedzUsuń
 2. Zmywarka oszczedza czas, pieniądze i gładkie rece:)

  OdpowiedzUsuń