piątek, 9 czerwca 2023

Ten pierwszy raz...

Jeśli nigdy w życiu nie oszczędzałeś/aś, to odkładanie pieniędzy może Ci się wydawać nienaturalne. Będziesz o tym zapominać, będzie Ci to przeszkadzać. Jeżeli nie zwalczysz tego uczucia, to nigdy do oszczędzania nie przywykniesz i nie zdołasz osiągnąć w tej kwestii zadowalających rezultatów.

Na szczęście jest prosty sposób, żeby wyrobić sobie nawyk, a przede wszystkim dostrzec sens oszczędzania. Pomoże on na samym początku tej wyboistej drogi, jaką bywa ograniczanie swojego budżetu. Nawet dla własnego dobra.


Znajdź sobie cel oszczędności


Jeżeli będziesz oszczędzać na konkretną rzecz, łatwiej będzie Ci się koncentrować i osiągnąć zamierzony cel. Oszczędzaj więc na samochód, wakacje, wymarzony zestaw Lego czy elektryczną hulajnogę. Odkładanie będzie łatwiejsze, bo cel będzie coraz bliżej, a kiedy go osiągniesz, przyjemność sprawi, że następnym razem oszczędzać będzie łatwiej. Za którymś razem nawyk się zakorzeni tak mocno, że nawet cel nie będzie potrzebny - przyjemność będzie płynąć z samego faktu udanego odkładania pieniędzy, rosnącego stanu konta i większej swobody finansowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz