piątek, 27 lipca 2012

Inwestowanie a Dywersyfikacja


Jak inwestować na giełdzieDefinicja Dywersyfikacji z Wikipedii to: "różnicowanie asortymentu produkcji lub usług w celu zmniejszenia ryzyka w prowadzeniu działalności gospodarczej". Bardziej szczegółową definicję uzyskamy dla hasła Dywersyfikacja Ryzyka: "zróżnicowanie portfela inwestycyjnego. Głównym założeniem jest zdywersyfikowanie ryzyka inwestycyjnego, poprzez odpowiedni dobór aktywów obciążonych ryzykiem, tak aby poniesione ewentualnie straty w jednych aktywach zrekompensowane były zyskami w innych aktywach". O to właśnie chodzi i to spróbuje przybliżyć w dniu dzisiejszym.

Inwestowanie na GPWOczywistym jest, że różne rynki różnie reagują w różny sposób i kiedy jedne walory tracą, inne potrafią zyskać. Światowe giełdy papierów wartościowych, waluty, fundusze inwestycyjne czy giełdy towarowe - te wszystkie inwestycje w różny sposób reagują na nastroje inwestorów. Dobrym więc pomysłem jest rozdzielić swoje pieniądze na kilka dziedzin, branż czy rynków, co nazywamy dywersyfikacją portfela. Należy zaznaczyć, że dysponując odpowiednimi narzędziami (z których podstawowym jest moim zdaniem Internet), w łatwy sposób możemy zabezpieczyć się na wypadek spadku wartości naszych inwestycji, gdyż kiedy część z nich traci na wartości inna część może zyskać wyrównując, a nawet przewyższając stratę.

Niepokojącym zjawiskiem, acz jak najbardziej zrozumiałym, jest panika indywidualnych inwestorów jako reakcja na spadek wartości - wycofują oni swoje pieniądze w najgorszych momentach i psują w ten sposób rynek jeszcze bardziej, zamiast zaczekać, gdyż sprzedaż w momencie spadku wartości zawsze wiąże się ze stratą. Należałoby raczej zaczekać aż cena trochę się ustabilizuje i dokupić walorów, by po ich wzroście zyskać jeszcze więcej, a jednocześnie zrównoważyć wysoką cenę zakupu poprzedniej transzy.

Jak inwestować w numizmatyIstnieje także inna grupa, której na zasadzie dywersyfikacji portfela nie warto pomijać. Są to artykuły kolekcjonerskie. Najlepsze wina, czy inne alkohole, dzieła sztuki, filatelistyka czy numizmatyka to nadal doskonała dziedzina do inwestowania. Tak jak cena złota utrzymuje swój poziom ze względu na ograniczoną ilość tego metalu na naszej planecie (a przecież w każdej chwili możemy odkryć nowe złoże, które przyczyni się do zalania świata złotem), tak znaczków wydanych w danym roku czy emitowanych monet także jest ograniczona ilość, a więc wartość kolekcjonerska tych przedmiotów stale będzie rosła. Dodatkowo - w najgorszym razie zgromadzony alkohol można wypić, dzieła sztuki posiadać dla ich walorów estetycznych oraz cieszyć się z posiadania kolekcji. Nie przejmując się, że kolekcjonerzy zareagują na spadek ceny swoich zbiorów i zaczną się ich masowo pozbywać. Rynek więc nie zepsuje się tak, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych oszczędności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz