wtorek, 6 września 2011

Zakupy AGD RTV

Dzisiaj przedstawię Wam, drodzy czytelnicy, schemat robienia zakupów z działów AGD oraz RTV. Przedstawiony algorytm stosuję z dużym powodzeniem już od jakiegoś czasu, dzięki czemu udało mi się nabyć urządzenia taniej i oszczędzić sporą sumkę.
1. Rozpoznanie:
Po pierwsze musimy wiedzieć co chcemy kupić. Należy w tym celu ustalić sobie jakie parametry urządzenia nas interesują. W przypadku pralki będzie to pojemność, zużycie wody, prądu i ew. wymiary (musi stać w konkretnym miejscu, więc jakieś graniczne wymiary możemy określić. Oczywiście także czy ma być ładowana od góry czy od boku no i preferowana marka (jeśli takową mamy). Następnie orientujemy się wśród rodziny / znajomych, czy ktoś będzie chciał dokonać takiego zakupu w najbliższym czasie. Ten krok jest o tyle ważny, że można w ten sposób wynegocjować lepszą cenę a także zaoszczędzić na transporcie.
2. Orientacja w rynku:
Teraz czas na wycieczkę po sklepach. Nie zapomnijcie zabrać aparatu fotograficznego lub zeszyciku i ołówka. Jedziemy po sklepach i robimy rozeznanie w cenach produktów, które spełniają nasze wymagania. Polecam robienie zdjęć etykietkom - łatwiej niż wszystko zapisywać (chyba że od razu wprowadzamy informacje do przygotowanego w laptopie formularza). Zbieramy dane, wracamy do domu i zapisujemy w arkuszu excel kolejne kolumny (podaję na przykładzie pralki): NAZWA SKLEPU, NAZWA PRODUKTU, CENA (te trzy będą dla każdego produktu), POJEMNOŚĆ, ZUŻYCIE WODY, PRĄDU (pozostałe kategorie tylko dla chętnych - po przedstawionych przeze mnie będzie widać na czym się opieramy). Teraz sortując możemy zorientować się który produkt jest najtańszy czy najoszczędniejszy i mamy bazę.
3. Targowanie:
Tą fazę można pominąć i przejść od razu do fazy 4, ale czasem można ugrać coś i w sklepach. Targowanie dobrze przeprowadzić drogą elektroniczną (jeśli jest taka możliwość), ponieważ obsługa sklepu często nie jest władna dać nam rabat. Wysyłamy więc do sklepu wiadomość, że jesteśmy zainteresowani danym produktem, zapytać czy możemy liczyć na jakiś rabat (na przykład dlatego, że płacimy gotówką a nie na raty), ile kosztuje transport i czy możliwy jest rabat (bo blisko) i czy jeśli byśmy wzięli dwie sztuki (albo coś tam jeszcze - dla rodziny/znajomych) to dostalibyśmy jakąś zniżkę. Czekając na odpowiedzi ze sklepów przechodzimy do fazy 4.
4. Sklepy Internetowe:
Teraz szukamy naszego upatrzonego i wybranego produktu (i produktów pokrewnych) w sklepach internetowych. Wiadomo, że w ten sposób możemy nabyć coś taniej. Polecam szukanie w 2-3 sklepach znanych nam plus w wyszukiwarkach cenowych. Oczywiście po znalezieniu 3-4 najtańszych sklepów przeczesujemy je w poszukiwaniu innego sprzętu, który będzie spełniał nasze wymagania (ten sprzęt znów wpisujemy w wyszukiwarkę cenową - przecież gdzieś indziej może być tańszy, tam znów szukamy itd.). Wszystkie wyniki, które nas interesują dopisujemy do naszej excelowskiej tabelki! Przydadzą nam się jeszcze. Znów wybieramy produkty nas interesujące i przeprowadzamy targowanie - analogicznie do fazy 3 - tym razem dla sklepów internetowych. Gwarantuję, że na tym etapie zaoszczędzicie minimum 10%. Mnie w tej fazie udało się zaoszczędzić około 20%.
5. Serwisy aukcyjne:
Teraz, gdy już mamy rozeznanie w rynku, dokładnie wiemy które i jakie produkty spełniają nasze oczekiwania czas odwiedzić portal aukcyjny. Przeszukujemy ogłoszenia sprzedawców dla sprzętów, które już znamy, więc nie musimy przejmować się parametrami - te sprawdziliśmy na poziomie sklepów. Teraz określamy, czy interesuje nas sprzęt używany, od jakiego typu sprzedawców sprzęt kupimy itp. Rada dla tych, którzy się obawiają - sprawdzajcie kto jest sprzedawcą, czytajcie jego komentarze (jeśli ktoś ma 15 000 punktów, to prawdopodobnie jest to sklep, inne produkty (jeśli ktoś sprzedaje 40 typów pralek, w każdej aukcji po 10 sztuk - jest to sklep), wchodźcie na strony które podaje w opisie (być może jest to sklep, który na stronie produkty ma w normalnych cenach, a na aukcjach wystawia promocje). Wyniki dopisujcie do swojej tabelki, podając adres przedmiotu (!!!), inaczej ponowne odnalezienie może okazać się niemożliwe. Teraz dla interesujących was produktów KONIECZNIE zastosujcie fazę 3 - targowanie! Tutaj można wiele zyskać. Przy zakupie kilku produktów, podsumowaniu ceny z przesyłką, po targowaniu się można osiągnąć oszczędność rzędu 50% do cen sklepowych. I nie bójcie się targować - sprzedający mają marżę i żeby sprzedać większą ilość chętnie z niej schodzą. Pytajcie więc o rabaty, darmową wysyłkę, większe ilości przedmiotów, gratisy itp.
Powodzenia przy zawieraniu transakcji!

1 komentarz: