piątek, 11 listopada 2022

Funkcje oszczędzające

Czy wiesz jak wiele nowoczesnych urządzeń w Twoim domu może Ci pomóc w oszczędzaniu? Ile z nich ma programy typu "Eko" czy "Oszczędny"? Producenci sprzętu AGD wręcz prześcigają się w propozycjach. Warto zatem sprawdzić, czy Twoja nowa pralka, zmywarka, lodówka, etc. mają funkcje oszczędzające i na czym one polegają. 

Pierwszą rzeczą, która pomoże Ci w oszczędzaniu dzięki tym funkcjom jest instrukcja urządzenia. Nie ważne, czy to nowy sprzęt, czy też posiadasz go już od lat, jeśli nie czytałeś/aż instrukcji, weź się za to. Dokładnie tak, jak dość dosadnie napisałem w tym wpisie na temat lodówki

Moje rady


Moja pralka posiada program EKO (długi, ale zużywa mniej prądu i wody) oraz funkcję opóźnionego startu. Wiesz dlaczego jest ona tak istotna? W jaki sposób pozwala zaoszczędzić? Nastaw pranie przed pójściem spać, tak by zaczęło się, kiedy śpisz, a skończyło tuż przed przebudzeniem. Dzięki temu rozpakujesz je rano (na przykład przed wyjściem do pracy), nastawisz kolejną porcję w taki sposób, by pranie skończyło się tuż przed powrotem do domu, kiedy to je rozpakujesz. Jeśli jest ciepła pora roku, poprzednie zdąży już do tego czasu wyschnąć. W ten sposób wykonasz 2 prania na dobę, nie marnując przy tym czasu i nie obciążając pralki (dla większości pralek najlepiej jest, gdy silnik może ostygnąć i odpocząć pomiędzy praniami. Włączenie drugiej porcji zaraz po zakończeniu programu może doprowadzić do usterek). Ta funkcja pozwala zatem na oszczędność czasu, nawet przy używaniu długiego programu EKO i wydłużenie żywotności urządzenia.

Zmywarka, której używam także posiada program EKO (ponad 3 godziny, ale bardzo oszczędny). Używam go zawsze włączając zmywarkę na koniec dnia - rozpakuję ją rano. Prawidłowe użytkowanie zmywarki wymaga jednak, by zaraz po zakończeniu mycia otworzyć urządzenie i pozwolić naczyniom wyschnąć, póki są ciepłe i parują. Czemu więc nastawiam program tak, by skończył się, kiedy już śpię? To proste - moja zmywarka ma funkcję samoczynnego otwierania drzwiczek pod koniec programu, by dosuszyć naczynia. Włączenie programu z tą funkcją bardzo ułatwia mi życie.

Sprawdź jakie funkcje posiadają Twoje urządzenia, bo jeśli czytasz instrukcję (całą) po raz pierwszy, możesz dać się mile zaskoczyć. A jeśli od lektury minęło już trochę czasu, być może okaże się, że Twoje urządzenie posiada ustawienia, które wtedy nie wydały Ci się przydatne, a teraz chętnie zaczniesz z nich korzystać.

Uwaga!


Podczas używania tych urządzeń warto pamiętać, by nie hałasować w czasie ciszy nocnej, jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym (dlatego polecam urządzenia ciche). Pamiętaj także, że każde urządzenie musi być w dobrym stanie technicznym, bo uruchamiając je w czasie nieobecności czy snu, ryzykujesz zalanie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz