piątek, 19 listopada 2021

Czas najwyższy!

Do gwiazdki został już tylko nieco ponad miesiąc, a to oznacza, że czas kupić prezenty. Chyba, że wciąż wierzysz, że Święty Mikołaj zrobi to za Ciebie. W takim wypadku czytanie reszty tego tekstu także możesz sobie odpuścić. Jak co roku przypominam, że tak zwane "świąteczne obniżki", to bardzo często ściema, a ceny (szczególnie zabawek i elektroniki rozrywkowej), będą przed świętami tylko rosły. 

Czas refleksji


Listopad zawsze uważany jest za czas refleksji i myślę, że to dobry moment, by zastanowić się nad stanem swoich finansów. Sprawdźmy na spokojnie swoje inwestycje - które przyniosły zysk, a które stratę, oraz które mają szansę zyskać w przyszłym roku, a na których raczej nie zarobimy. Pozbądźmy się tych nierokujących. 

Zweryfikujmy ponoszone koszty, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które możemy ograniczyć. Zwróćmy uwagę na to, czy ponosimy jakieś koszty w związku z obsługa kont bankowych. Jeśli tak, zmieńmy to (zmieniając bank, lub sprawdzając w regulaminie w jaki sposób możemy nie płacić. Czasem wystarczy wypłacić pieniądze kartą, a następnie znów je wpłacić raz w miesiącu. 

Sprawdźmy także, czy nie płacimy za jakieś niechciane usługi. Często w abonamencie za telefon czy internet ukryte są dodatkowe opłaty, których nie chcemy. a skoro jesteśmy już przy abonamentach, warto sprawdzić, czy konkurencja nie ma lepszej oferty. Może coś dla nowych klientów? Jeśli coś znajdziemy, możemy zmienić operatora, lub wykorzystać ofertę konkurencji, by renegocjować warunki z obecnym. 

Planowanie


Można także wykorzystać ten okres, by zastanowić się nad celami na przyszły rok. Zaplanować jakieś kroki, inwestycje, poczynić postanowienia, lub przygotować się do działania. Być może warto wymienić jakiś sprzęt, który już nie działa najlepiej i jego dni są policzone? Dobrze już wcześniej zrobić wywiad, zestawienie dostępnych opcji, porównać oferty różnych producentów, różne modele. Kiedy będziemy kupować lodówkę już po tym, jak stara wyzionie ducha, zrobimy to na szybko i bez zastanowienia. Jeśli jednak w zapasie będziemy mięli jakieś opcje, mamy mniejsze szanse na popełnienie błędu. Myślę, że warto przemyśleć przyszłe zakupy takiego sprzętu, jeśli wiemy, że nasze dotychczasowe wyposażenie nie domaga. 

Zmieniają się pory roku, zatem niedawno spakowaliśmy do szaf ciuchy letnie i wyciągnęliśmy garderobę zimową. Zapewne część ubrań letnich nadaje się już do wymiany, a teraz jest świetny czas na zakup nowych ubrań na sezon letni. Posezonowe obniżki to coś, czego nie warto lekceważyć, ale pamiętajmy, by kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy! Inaczej zginiemy pod stertą tanich co prawda, ale zupełnie niepotrzebnych rzeczy. Jeśli więc do śmieci trafiły letnie buty czy spodnie, to nie czekaj do następnego roku, tylko poszukaj przecen już teraz.

Prezenty


A teraz wracamy do meritum - prezenty gwiazdkowe (i nie tylko). Kup je teraz, żeby:
  • zaoszczędzić na nerwach przy zostawianiu na ostatnią chwilę,
  • uniknąć sytuacji, w której nie ma już czasu i musisz kupić w tej cenie, która jest dostępna,
  • uniknąć przedświątecznego tłoku w sklepach,
  • uniknąć zawirowań z paczkami przed samymi świętami i ryzyka, że coś nie zdąży dojść,
  • uniknąć sytuacji związanych z brakiem towaru,

A jeśli jesteście sprytni, to zaplanujecie także prezenty urodzinowe i imieninowe dla rodziny i znajomych i je także zakupicie wcześniej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz