piątek, 23 kwietnia 2021

Czas Nowalijek

Z przyjemnością obserwujemy, jak dni stają się coraz dłuższe, cieplejsze i jaśniejsze. Przyroda także reaguje i zaczynają się powoli pojawiać owoce i warzywa - na razie jeszcze nie krajowe, ale ich czas także niebawem się zacznie. To dobry moment, by zastanowić się, jak jeść zdrowo, smacznie i nie marnować jedzenia. Dzisiaj garść porad ukierunkowanych na tę tematykę.

Nie marnuj jedzenia


  • Jeśli nie umyjesz owoców i warzyw, tylko odłożysz je brudne, poleżą dłużej niż te, które będziesz myć zaraz po przyniesieniu ze sklepu.
  • Kupując zioła w doniczkach, możesz je uprawiać i rozmnażać. Oczywiście w tej formie także pozostaną świeże o wiele dłużej niż ścięte (nawet zawinięte w mokrą ściereczkę). Kupując zioła w ładnych, rozrośniętych krzaczkach masz większą szansę, że przyjmą się w domu niż, gdy kupujesz rachityczne, typowo supermarketowe doniczki.
  • Kiedy tylko stanie się to możliwe, wyszukuj owoce i warzywa lokalne i sezonowe. To ekologiczne i ekonomiczne. Jeśli mieszkasz w mieście, czasem warto zatrzymać się obok wiejskiego straganu w czasie podróży, by kupić plony bezpośrednio od rolnika.
  • Kiedy gotujesz rosół, warzywa możesz wykorzystać, by zrobić tradycyjną, pyszną sałatkę jarzynową (każdy wie, jak sycący to dodatek), wygotowane mięso możesz za to po przyprawieniu wykorzystać, by zrobić krokiety czy pierożki.
  • Niedopitą resztkę wina możesz zamrozić w foremce do lodu. Taką kostkę można wykorzystać, dodając do sosu podczas gotowania. To darmowe wzbogacenie smaku.
  • Resztki żółtego sera można zetrzeć i zamrozić - świetnie nadadzą się do zapiekanki makaronowej.
  • A skoro już mowa o zapiekance, to kiedy zostaje Ci odrobina suchego (nieugotowanego) makaronu na dnie paczki i nie bardzo wiesz co z nią zrobić, połam (jeśli to spaghetti) i wrzuć do osobnego słoja. Kiedy wypełni się takimi resztkami, możesz je ugotować i zrobić z nich właśnie makaronową zapiekankę.
  • kiedy kupujesz ser typu feta, ale do swojej ulubionej sałatki zużyjesz tylko połowę i nie chcesz, by pozostała część się nie zmarnowała, zamroź ją. Teraz przygotowując sałatkę, czy inne danie, możesz na nie zetrzeć odrobinę zamarzniętej fety, która natychmiast się rozmrozi i w ten sposób wzbogacić smak.

Marnowanie jedzenia to obecnie problem globalny. Produkujemy za dużo, kupujemy za dużo i wyrzucamy za dużo. Problemem, który na potrzeby tego bloga interesuje mnie najbardziej jest kupowanie, a raczej wydawanie. Mniej kupując, będziemy mniej wyrzucać. Pamiętajmy jednak, że poza własnym portfelem, ratujemy także mały kawałeczek naszej planety. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz