piątek, 13 listopada 2020

Róbmy swoje

Dzisiaj tylko krótka wzmianka na temat podejścia do wielu rzeczy, w tym do inwestowania. Bardzo prosto i bardzo ogólnie, ale zapewniam Was, że jeśli weźmiecie sobie tę radę do serca, zapamiętacie i zaadaptujecie, przyda się Wam w niemal każdej dziedzinie życia - od planowania wakacji po podrywanie na dyskotekach. Oczywiście niebagatelny wpływ będzie miała także na Wasze myślenie o oszczędzaniu i inwestowaniu. 

Zapewniam Was, że sam korzystam z tej rady (i z wielu innych, o których piszę na blogu, ale ta jest chyba najbardziej wszechstronna) i odkąd wziąłem ją sobie do serca lepiej realizuję swoje założenia. A to z kolei dało mi sporo pewności siebie - nie tej pokazywanej na zewnątrz, ale tej, która jest tylko dla mnie. Tej ważniejszej.

Najważniejszy jest plan


To jest absolutna podstawa działania, które ma przynieść efekty - najważniejszy jest plan. Ważne, by poświęcić czas na jego stworzenie, poprzedzone przynajmniej delikatną analizą. Jeśli chodzi o inwestowanie, spróbuj zastanowić się dlaczego uważasz ten sposób za lepszy od innego, przeanalizuj swoje opcje, poczytaj, choćby w internecie co sądzą ludzie, którzy mają inne zdanie (opinie ludzi, którzy mają zdanie takie jak Ty łatwo sobie wyobrazić - są takie jak Twoja, poznaj drugą stronę medalu). Nie działaj na szybko! Stwórz plan, poświęć chwilę na przemyślenia. Nie działaj od razu. Zaufaj mi, że liczenie na szczęście dosłownie za każdym razem potrafi się zemścić, a na to własnie liczysz, kiedy działasz bez zastanowienia. Na szczęście, albo rutynę - ta druga też może Cię zawieść. Znacznie lepiej rutynę poprzeć przemyśleniem sytuacji i dopiero wtedy działać.

Nie panikuj


Oczywiście, że wiele rzeczy może się wydarzyć pomiędzy opracowaniem planu a jego realizacją. Mogą się zmienić warunki, może wybuchnąć pandemia, może stać się milion rzeczy, które sprawią, że zechcesz zadziałać niezgodnie z planem. Najważniejsze jednak, żeby nie panikować! Oczywiście, że wiele warunków może się zmieniać i należy brać te zmiany pod uwagę. W takim przypadku, ponownie, nie działaj pod wpływem chwili. Kiedy zmieniają się warunki, zmieniasz plan! A później nadal działasz planowo - według nowych ustaleń. 

To akurat ma niesamowite znaczenie podczas inwestowania. Kiedy dajmy na to cena akcji zaczyna spadać, ludzie wyprzedają i tworzy się panika - wiele osób sprzedaje ze stratą, bo wszyscy tak robią. Oczywiście, być może jest to uzasadnione, ale możliwe jest, że wcale nie. Dlatego własnie w takiej chwili warto nie dać się porwać tłumowi, a na spokojnie przemyśleć założenia - być może plan nadal jest dobry, może wystarczy lekka jego modyfikacja, a nie stawianie wszystkiego na głowie? Poświęć chwilę na przeanalizowanie planu, a następnie jego weryfikację, wprowadź zmiany i dalej działaj według planu!

W życiu jest wiele chwil, w których musimy zaadaptować się do zmieniającej się sytuacji. Jeśli reagujemy żywiołowo i natychmiast nie jesteśmy świadomi tego co robimy i w jakim celu i może się okazać, że działamy w sposób, którego na spokojnie nigdy byśmy nie zaaprobowali. W ten sposób działają chociażby aukcje - bez planu orientujemy się nagle, że dwukrotnie przepłaciliśmy za coś, co miało być okazją, a w zasadzie w ogóle nie jest nam potrzebne. Albo, że lądujemy na randce nie z dziewczyną, która nam się podoba, ale z jej koleżanką, której tak naprawdę nie znosimy. Planowanie, modyfikacja planu i działanie według niego ułatwia życie! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz