piątek, 20 kwietnia 2018

Oszczędzanie jest jak Dieta

Zarówno oszczędzanie jak i dieta, wymaga samodyscypliny, poświęceń i wytrwałości, by doczekać jakichkolwiek efektów. Oba procesy są długotrwałe, a wyniki pojawiają się dopiero po dłuższym czasie. Niestety - dla większości ludzi zarówno dieta jak i oszczędzanie są absolutnie niewykonalne z powodu przyzwyczajeń, nabytych przez lata, oraz otoczenia, które nie sprzyja samodyscyplinowaniu się.

Problemem, który najczęściej niweczy starania jest skłonność do odpuszczania sobie. W czasie odchudzania jest to "a, są święta, to zjem kawałeczek ciasta" lub "jedna czekoladka to nic takiego" - niestety właśnie przez takie drobiazgi żyjemy w społeczeństwie ludzi, którzy wiecznie są na diecie, a nie wyłącznie szczupłych i wysportowanych osób. Ten sam mechanizm obserwujemy podczas odkładania pieniędzy - zawsze znajdzie się coś, co warto kupić, promocja, jeden, niewielki i absolutnie wyjątkowy wydatek.

Niestety, przykra prawda na temat oszczędzania (i diety) brzmi - nie ma wyjątków! Oba procesy mają swą ciągłość i nie znoszą przerw, wyjątków i słabszych momentów. Oba należy przeprowadzić od początku do końca, nie zmniejszając powziętych planów. I jest to absolutnie jedyna metoda! Zatem czas pracować nad sobą, by skutecznie oszczędzać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz