piątek, 24 kwietnia 2015

Legalny Barter

Barter jest to bezgotówkowa wymiana towar za towar. Handel wymienny. Sposób, by wymieniać się towarami w sposób, nie angażujący przepływu pieniądza, a zatem nieopodatkowany. Niestety, w ogólnym rozumieniu przepisów, nie jest w naszym kraju legalny (jeśli dobra zmieniają właściciela, to Skarb Państwa musi na tym zarobić. Istnieje jednak sposób, by legalnie korzystać z dobrodziejstw handlu wymiennego. Co więcej, prawdopodobnie wiele osób robi to, nawet nie mając świadomości.

Pierwszym założeniem jest to, że wszystko odbywa się wśród znajomych - to pozwoli uniknąć zbędnych komplikacji. A polega na tym, że w gronie przyjaciół jeden drugiemu pomoże w tym, na czym się zna - oczywiście za darmo (bądź za zwrot kosztów). Czy będzie to podwiezienie czy pomoc w przeprowadzce albo malowanie, za które odwdzięczymy się podobną usługą - to właśnie koleżeński barter.

Jeśli więc potrzebujemy czegoś, warto najpierw zapytać znajomych, bo być może któryś z nich może nam pomóc taniej, niż specjalistyczna firma (remontowa czy choćby korporacja taksówkowa). Może warto wręcz w czasie spotkania towarzyskiego robić burzę mózgów i omawiać takie sprawy, by wiedzieć nie tylko czego nawzajem potrzebujemy, ale także w czym moglibyśmy pomóc innym - nie każdy przecież zna możliwości swoich przyjaciół w dziedzinach, których na co dzień nie poruszamy.

Przykłady są wszechstronne - od wspomnianych podwiezień, pomocy przy przeprowadzkach, remontach, malowaniu czy skręcaniu mebli, które są dość normalnymi prośbami kierowanymi do przyjaciół, po pomoc w przekopaniu ogródka, przygotowaniu jedzenia na przyjęcie czy upieczenie tortu urodzinowego, albo opieka nad potomstwem lub udzielanie mu korepetycji. Nawet bardziej specjalistycznymi czynnościami, które zwykle wykonujemy w pracy, zarobkowo, można sobie pomagać i się nimi wymieniać - naprawa komputera, zrobienie projektu architektonicznego, uszycie sukienki czy namalowanie obrazu nad kominek. Wystarczy tylko wiedzieć w czym specjalizują się ludzie, z którymi spotykamy się na co dzień, by wszyscy w grupie mogli czerpać korzyści z barteru. Gwarantuję, że i im nasza pomoc nie będzie obojętna, ponieważ każdy ma jakieś unikalne umiejętności, którymi może wspomóc, nawet jeśli to będzie "tylko" zaproszenie na domowy obiad.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz