wtorek, 21 maja 2013

Oszczędzanie prądu w urządzeniach przenośnych

Obecne urządzenia przenośne typu telefony komórkowe, tablety, czytniki ebooków i pozostałe współczesne wyposażenie codzienne nie zużywają wiele prądu. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeśli zsumujemy energię zużywaną przez wszystkie takie urządzenia w gospodarstwie domowym, zbierze się pewna kwota, która nie będzie już tak bagatelna. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z potencjalnej oszczędności, jaką mogłoby przynieść ograniczenie pobierania tej energii. Część korzysta ze źródeł zasilania w pracy i w ten sposób oszczędza. Istnieje jednak jeszcze inne wyjście.

Jednym z rozwiązań, które idealnie nadaje się dla osób aktywnych jest ładowarka rowerowa lub cały rowerowy zestaw (NOKIA). Urządzenia te pozwalają ładować urządzenia podczas jazdy na rowerze, bez dodatkowych (poza kosztem zestawu) kosztów. Ekologicznie. Innym pomysłem na słoneczne dni są ładowarki solarne wykorzystującą energię słoneczną, którą przemieniają na energię elektryczną. Przy okazji jest to pomysł dla leniwych. Energia słoneczna w domu to marzenie wielu osób, jednak niedogodności, które wiążą się z jej używaniem (nie można takiego źródła zasilania podpiąć do domowej sieci energetycznej jako dodatkowe źródło prądu) sprawiają, że wiele osób nie może jej używać. Dzięki takim ładowarkom każdy może wykorzystać ten rodzaj energii. Ostatnią propozycją są ładowarki, pierwotnie przeznaczone jako ratunkowe źródło energii, czyli ładowarki na korbkę. Kilka obrotów pozwoli nam doładować baterię telefonu czy innego urządzenia. 

Te proste urządzenia mogą umożliwić oszczędzanie lub (częściej) stanowić alternatywę dla konwencjonalnych źródeł energii, do okazjonalnego wykorzystania. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje taka możliwość, w przypadkach gdy nie mamy dostępu do źródła zasilania (na przykład pod namiotem czy na łódce).

1 komentarz:

  1. Ile prądu można zaoszczędzić kręcąc korbką?
    To nie warto. Samo urządzenie więcej kosztuje.
    Słyszałem że smartphony można użyć zamiast linii ADSL. Wtedy nie musimy wynajmować linii telefonicznej, łączymy się do telefonu prze Wifi i mamy internet za darmo. To znaczy, są kontrakty, w których internet na komówkach jest bez limitu.
    Czy to prawda?

    OdpowiedzUsuń