piątek, 15 marca 2024

Okazja do nauki

Nigdy nie przepuszczaj okazji nauczenia się czegoś! Wiele umiejętności, które później przydają się w życiu (i pozwalają zrobić coś samemu zamiast płacić komuś innemu, by to zrobił) zdobywa się przypadkiem i przy okazji, a niekoniecznie na kursach. Wystarczy być otwartym na tę wiedzę.

Bierzesz fachowców do jakiejś roboty - popatrz co robią, jaki mają sprzęt i jak go używają, zadawaj pytania, jeśli uznasz, że nie przeszkodzi im to w pracy. Ludzie przeważnie dobrze reagują na zainteresowanie i chętnie dzielą się wiedzą.

Zamawiasz serwis do pralki czy zmywarki - zapytaj jak najlepiej dbać o te urządzenia, jak dokonać konserwacji czy drobnych napraw, jakie środki polecają. Następną drobną usterkę naprawisz sam, a większych nieprzyjemności unikniesz, jeśli będziesz stosować się do rad fachowców (stąd wiem, jak wypoziomować pralkę i że po zakończeniu cyklu prania warto odczekać kilka godzin, aż silnik ostygnie, zamiast od razu ładować następną pralkę oraz że lepiej używać detergentu, nabłyszczacza i soli do zmywarki zamiast tabletek kilka-w-jednym).

Kiedy kumpel pyta, czy pomożesz w malowaniu, nie wymiguj się tym, że nie bardzo wiesz jak - to świetna okazja, by się nauczyć, a taka umiejętność przyda Ci się przy remoncie i pozwoli oszczędzić na malarzach. Istnieje wiele umiejętności, przy których pomagając komuś, kto już to wcześniej robił, zdobędziesz wiedzę jak zrobić to dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz