piątek, 12 stycznia 2024

Zrezygnuj z suplementów

Czy wiesz, że Polacy są w czołówce, jeśli chodzi o kupowanie suplementów diety? To specyfiki prezentowane nam jako produktu zdrowe i prozdrowotne, niezbędne uzupełnienie pierwiastków, dzięki któremu poprawi się nasze zdrowie, kondycja, siły witalne i wydajność. W rzeczywistości jednak jeśli mamy właściwie zbilansowaną dietę (czyli w skrócie - odżywamy się zdrowo i różnorodnie), większości suplementów nie potrzebujemy, gdyż wszystkie niezbędne do życia pierwiastki, witaminy i mikroelementy pozyskamy z pożywienia!

Suplementy są drogie, chociaż tańsze niż odpowiadające im produkty medyczne - witamina C jako lek jest dwa razy droższa niż ta sama dawka witaminy C, sprzedawana jako suplement diety. Z tym, że po lek sięgamy po konsultacji z lekarzem, a w przypadku suplementu nie mamy pewności, czy w ogóle zawiera on witaminę C. Natomiast normalnie odżywiający się człowiek dostarcza do organizmu odpowiednią dawkę witaminy C wraz z cytryną i innymi cytrusami oraz kiszonkami, takimi jak kiszona kapusta czy ogórki i nie potrzebuje suplementacji. Przyjmując suplementy, których nie potrzebujemy możemy przeciążyć organizm, doprowadzić do przedawkowania albo uszkodzić mechanizm przyswajania danych mikroelementów. A do tego płacimy za tabletki, których nie potrzebujemy.

Każdemu, kto obecnie przyjmuje suplementy polecam przemyśleć sytuację - jeśli nie jest to na przykład witamina D w okresie zimowym (zastępująca dostęp do słońca), specyfiki przepisane przez lekarza lub te, które wynikają z programu treningowego, lepiej zastąpić je zdrowszą dietą (która może wymagać nakładów czasowych, ale jest tańsza).

Zdrowa dieta


A jeśli chodzi o zdrową, zbilansowaną dietę, zamiast kupować dania gotowe i jadać w fastfoodach, lepiej przygotować coś od podstaw - bez sztucznych barwników, konserwantów i ulepszaczy. Można zrobić większe ilości, zamrozić lub włożyć w słoiki, żeby nie gotować codziennie i nadal cieszyć się zdrowym jedzeniem, pełnym łatwo przyswajalnych mikroelementów. Rezygnując z suplementów pamiętaj o:
  • produktach pełnoziarnistych (pieczywo, płatki, makarony, kasze)
  • produktach świeżych i pełnych witamin (owoce, warzywa, rośliny strączkowe)
  • nabiale (mleko, jogurty, sery i inne przetwory a także jaja)
  • mięsie (dobrej jakości wędliny i mięsa - jeśli wędliny sklepowe budzą Twoje wątpliwości, piecz w domu mięsa)
  • wodzie, bo odpowiednie nawodnienie to podstawa - pomagasz w ten sposób odfiltrować nadmiar tego, czego organizm nie potrzebuje za pomocą nerek
Unikaj za to produktów wysoko przetworzonych, tych z dodatkiem sztucznego cukru i barwników, dań gotowych konserwowanych, słodyczy (z nich najzdrowsza jest gorzka czekolada i bakalie) i alkoholu (z umiarem).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz