piątek, 14 lipca 2023

Jedz lepiej i taniej

Jedzenie pochłania lwią część budżetu domowego. Nie można jednak z niego zrezygnować. Jeść trzeba, a w dodatku warto jeść jak najlepiej. To jednak wcale nie musi oznaczać drogich restauracji. Można jeść posiłki restauracyjnej (lub lepszej) jakości za ułamek ceny. Wystarczy poświęcić trochę czasu.

Gotuj w domu


Oczywiście chodzi mi o gotowanie w domu. To trudne, ale każdy może opanować tę sztukę w stopniu pozwalającym mu przygotować kilka ulubionych potraw. I właśnie o nie mi chodzi.

Zdobądź przepisy - czy to od mamy, czy z ulubionej restauracji, czy w końcu z książki kucharskiej lub kulinarnego bloga. I nie chodzi mi o wszystkie przepisy, ale jedynie tych kilku ulubionych dań, które najczęściej zamawiasz w restauracji. Wypróbuj przepisy i doskonal je, aż będą Ci dobrze wychodziły. Zapisz je w jakimś zeszycie i BUM - masz książkę kucharską zawierającą Twoje ulubione przepisy.

A teraz składniki. Nie oszczędzaj! I tak wydajesz mniej niż w restauracji! A chcesz przecież cieszyć się posiłkiem i czuć, że warto było podjąć ten trud, prawda? Żeby uzasadnić czas spędzony w kuchni jedzenie musi być lepsze niż w knajpie - to osiągniesz stosując produkty wysokiej jakości. Są droższe niż te najtańsze z marketu, ale warto. Cena za porcję będzie rozsądna, więc nie skąp.

A kiedy opanujesz już przygotowanie swoich ulubionych potraw, możesz rozszerzyć repertuar i przygotowywać inne wiktuały. Z czasem będzie to coraz łatwiejsze i szybsze. No i jeszcze smaczniejsze. Zaproś do pomocy członków rodziny i niech wspólnie spędzony na gotowaniu czas płynie szybciej.

Jedzenie na wynos


Gotuj na zapas. Porcjuj zaraz po przyrządzeniu (przydadzą się dobre pojemniki do żywności) i zabieraj ze sobą do pracy lub szkoły. Zrób porcje dla całej rodziny i oszczędzaj na każdym posiłku jedząc smacznie i zdrowo.

Właśnie - to kolejna zaleta. Jeżeli gotujesz samodzielnie (lub z rodziną), w domu, z produktów, które kupujesz, to masz pewność, że jesz dokładnie to, czego się spodziewasz. Żadnych przyspieszaczy, spulchniaczy, wzmacniaczy smaku, konserwantów i barwników. Tylko zdrowe i świeże produkty wysokiej jakości.

1 komentarz:

  1. Zjedzenie steka w domu jest tańsze niż zjedzenie jakiegokolwiek posiłku w restauracji. Jest tańsze niż zamówienie pizzy. A zrobienie pizzy w domu także jest o wiele mniej kosztowne niż zamówienie jej z sieciówki.

    OdpowiedzUsuń