piątek, 10 lutego 2023

Rękodzieło a oszczędzanie

Jeśli masz jakieś zdolności i umiesz coś wytworzyć, możesz na tym zarobić. Nie ważne, czy jest to umiejętność wyszywania makatek, malowania miniatur, wekowania pysznych przetworów czy rzeźbienia w drewnie - każda z tych umiejętności może Ci przynieść zyski, a przynajmniej oszczędności. Musisz tylko wiedzieć jak ją wykorzystać.

To nie jest tak, że jedyną możliwością zarabiania jest praca na etacie lub posiadanie własnej firmy. Możesz czerpać zyski z wielu rzeczy, a jeżeli potrafisz coś, czego inni nie potrafią, to spróbuj na tym zyskać. Jeśli bowiem potrafisz coś stworzyć (wszystko jedno, czy fizyczny przedmiot, czy, na przykład, publikację elektroniczną), to być może znajdzie się ktoś, kto za to zapłaci.

Sprzedawanie


Jeśli masz pomysł, zrealizujesz go i wykonasz coś, co chcesz sprzedać, musisz w jakiś sposób znaleźć chętnego, który to kupi. Poszukiwanie rynku zbytu bywa trudne, ale nie jest niemożliwe. W nowoczesnym świecie masz bowiem szereg możliwości:
  • Portale aukcyjne i ogłoszeniowe. Kupowanie w internecie to norma. Robi tak bardzo wiele osób. Wystawienie efektu swojej pracy na jakimś portalu, to świetny sposób na sprzedaż. W takim przypadku nie ogranicza Cię nawet lokalizacja - jeżeli ktoś z drugiego końca świata zechce nabyć to, co sprzedajesz, musi tylko opłacić koszty przesyłki.
  • Specjalistyczne grupy zainteresowań. Nadal poruszamy się w sieci. Jeżeli tworzysz coś niszowego, co mogłoby zainteresować wąską grupę osób, znajdź forum, grupę dyskusyjną lub portal, który gromadzi takie osoby i spróbuj zaprezentować swoje dzieła, docierając bezpośrednio do najbardziej zainteresowanych osób.
  • Sprzedaż bezpośrednia. Jeśli w Twojej okolicy jest bazarek, to wykup sobie jednorazową wejściówkę jako sprzedawca i spróbuj sprzedać coś "z ręki". To nie jest droga impreza, a prezentacja przedmiotu "na żywo", bezpośrednio potencjalnemu nabywcy daje dużą szansę powodzenia. Oczywiście jest to jeszcze łatwiejsze, jeżeli posiadasz sklep, albo znajomą galerię, która wystawi Twój produkt, by był dostępny dla jej klientów.

Zbieranie Zamówień


Jeżeli nie chcesz szukać chętnego na już wykonane produkty, możesz poszukać chętnych, którzy zlecą Ci ich wykonanie. To niekoniecznie musi być trudne.
  • Ulotki. Ten prosty sposób sprawdza się od dawna. Wydrukuj ulotki, a następnie wywieś w miejscach, gdzie jest to dozwolone - na przykład na tablicach ogłoszeń czy słupach ogłoszeniowych. Przejdź się po okolicznych kawiarniach, klubikach czy salonach piękności i innych punktach usługowych i zapytaj, czy możesz zostawić kilka ulotek, które oni położą w widocznym miejscu (choćby w poczekalni), by były dostępne dla ich klientów.
  • Ogłoszenia w internecie. Wracamy do grup zainteresowań - jeśli nie chcesz sprzedawać tam gotowego produktu, możesz się zareklamować i zebrać zamówienia. 
  • Specjalistyczne portale. Istnieją portale internetowe, które zajmują się sprzedażą i wymianą usług. Możesz tam wygodnie się zareklamować i zebrać zamówienia na wykonanie jakiejś pracy lub przedmiotu (także jego wersji elektronicznej). Jednym z takich portali, prezentującym dziesiątki kategorii i zrzeszającym twórców oraz nabywców wszelkich branż jest fiverr, który to portal gorąco polecam. 

Kursy


Jeżeli potrafisz robić coś lepiej niż inni, możesz nauczać tych innych, którzy chcieliby się podszkolić. Nie tylko na efekcie swojego rękodzielnictwa możesz zarobić, ale sam proces także jest w cenie. Jest bardzo wiele osób, które zapłacą, by nauczyć się szyć, rzeźbić, lepić pierogi czy rysować konie. Znajdź takie osoby (za pośrednictwem ulotek lub internetu), zorganizuj dla nich warsztaty i w ten sposób zarób na swoich umiejętnościach.

Nie tylko zarabianie


Zyski z rękodzielnictwa możesz jednak czerpać nawet, jeśli na nim nie zarabiasz. Możesz bowiem dzięki swoim umiejętnościom oszczędzić. Po pierwsze, możesz wykonywać przedmioty dla siebie, choćby ozdoby dla domu. Po drugie, co ważniejsze, możesz przygotowywać własnoręcznie robione przedmioty dla znajomych. Prezenty, które w innym wypadku trzeba by było kupić. 

Podarowanie kumplowi flaszki i słoika ogórków na urodziny, to żaden szyk, ale prezent w postaci zrobionej własnoręcznie nalewki i słoik korniszonów własnej roboty, to zupełni coś innego. Szalik i czapka zrobione na szydełku to piękny prezent świąteczny dla przyjaciółki. Drewniana figurka rycerza na koniu może stanąć na kominku u kumpla z pracy. Wykaż się kreatywnością i wykorzystuj swój talent. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz