sobota, 19 maja 2018

Czy można oszczędzać nie mając dochodów?

Zadano mi ostatnio pytanie czy można oszczędzać nie mając dochodu. Przecież nie da się odkładać, bez wpływów. Owszem, ale przecież oszczędzanie, to nie tylko odkładanie. Uważam nawet, że im wpływy mniejsze, tym większa potrzeba oszczędzania, a jeśli są zerowe, to oszczędzanie staje się koniecznością. Oszczędzanie w rozumieniu unikania wydatków.

Co zatem daje najlepsze efekty, kiedy nie mamy dochodu? Otóż najważniejsze wtedy jest, by szanować swoje rzeczy. Obojętnie jakie - meble, sprzęty kuchenne, elektronikę etc. 

Co daje szanowanie posiadanych przedmiotów?


Otóż, kiedy szanujemy swoje rzeczy, służą nam dłużej, nie psują się, a więc nie wymagają kosztownych, czasochłonnych napraw. Nie musimy ich tak często wymieniać na nowe, a co najważniejsze, kiedy przestaniemy ich używać, jeśli są w idealnym stanie, możemy odsprzedać je dalej.

Co warto odsprzedać po użyciu?


Czasem kupujemy coś, co jest nam niezbędne, ale tylko przez jakiś czas. Dobrym przykładem są rzeczy dla dziecka - ciuszki, z których dziecko szybko wyrasta, wózki, foteliki, nosidełka, łóżeczka, ale także elektroniczna niania, podgrzewacz do butelek czy sterylizator. Cały ten sprzęt, jeśli będziemy o niego dbali, możemy odsprzedać niemal bez straty, kiedy dziecko przestanie go potrzebować. A przecież wyprawka i gadżety dla dziecka są dość drogie.

A zatem, jeśli nie masz dochodu, lub jest on minimalny, używając dowolnego przedmiotu postaraj się robić to tak, by kiedyś nadawał się do odsprzedaży i nie wymagał żadnych napraw. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz