środa, 11 stycznia 2017

Jakie pieniądze inwestować?

Bardzo ważną, kluczową wręcz kwestią inwestycji jest kapitał. Nie ma bowiem inwestycji bez pieniędzy (chyba, że ktoś mówi o inwestowaniu swojego czasu, ale nie o tym mowa w tym przypadku). Chcemy włożyć jakieś pieniądze, by wyjąć ich więcej niż mieliśmy na początku - to ogólna zasada. Wynika z tego, że na początku musimy jednak dysponować jakąś kwotą, którą zamierzamy zainwestować. Co to ma być za kwota?

Otóż, blog ten skierowany jest do ludzi, którzy nie zajmują się inwestowaniem zawodowo (albo przynajmniej jeszcze nie), a zatem...

Nie ważne, czy kwota inwestowana jest duża czy mała i nie istotne jest skąd się wzięła. Ważne, by kwota ta nie była nam niezbędna do życia. By nie były to pieniądze, których będziemy potrzebowali. By nie było to coś, co musimy wydać.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i trzeba sobie z niego zdawać sprawę. Jeśli zainwestujemy pieniądze, które służą nam do zapłaty rachunków, to nie zapłacimy rachunków! Jeśli wydamy wszystko, co mamy, będziemy chodzić głodni! A nade wszystko, nie uda nam się zrobić z nich właściwego użytku - psychologia weźmie górę, a mało kto jest w stanie dobrze ulokować ostatni grosz. Aby dobrze inwestować potrzebny jest pewien komfort psychiczny, który wiąże się z tym, że nawet jeśli stracimy nasz wkład, to nic wielkiego się nie stanie - w końcu to tylko pieniądze.

Dlatego tak ważne jest oszczędzanie. Odkładając pewną kwotę tworzymy sobie bufor gotówki, która leży i czeka. Kiedy będziemy w trudnej sytuacji, będziemy mogli do niej sięgnąć i załatać dziurę w domowym budżecie. A tak długo, jak leży, część z niej możemy przeznaczyć na inwestycję. Albo osiągniemy przyrost tej kwoty i odzyskamy jeszcze większy bufor (i będziemy mogli pozwolić sobie na pewną dozę szaleństwa i spełnianie marzeń zakupowych), albo stracimy zainwestowana kwotę i... nic więcej się nam nie stanie. 

Należy także pamiętać, że każda, nawet nieudana inwestycja, powinna nas czegoś nauczyć. Wyciąganie wniosków to bowiem potężna broń w arsenale inwestora. Nawet jeśli straciliśmy, warto dowiedzieć się co właściwie poszło źle, przeanalizować sytuację i nie zniechęcając się spróbować ponownie, unikając tym razem błędnych decyzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz