sobota, 4 czerwca 2016

Nauka nie pójdzie w las

Oszczędzając, człowiek nagle zdaje sobie sprawę z tego, że wiele rzeczy jest dużo droższe niż mogło by się wydawać. Koszt konkretnego przedmiotu można jeszcze jakoś przeżyć, ale koszt związanej z tym przedmiotem usługi (klocki hamulcowe + ich wymiana, kran kuchenny + jego montaż, koszt produktów + koszt przygotowania posiłku) często przewyższa cenę samego towaru kilkakrotnie.

Aby uniknąć kosztów związanych z takimi drobnymi (lub nie) usługami, wystarczy jednak umieć wykonać je samodzielnie. Niektóre są proste, ale czasochłonne, inne wymagają konkretnej wiedzy, jednak większość z nich jest do opanowania. Można oczywiście odnaleźć osobę posiadającą daną umiejętność wśród znajomych i poprosić o pomoc, a później odwdzięczyć się z pomocą własnej wiedzy. Poniżej kilka przykładów na to, co można zrobić samemu.

Naucz się gotować. Posiłki w dobrych knajpach nie należą do najtańszych. Koszt samego przygotowania potrawy jest często większy od kosztu użytych produktów, które też przecież nie należą do najtańszych. Oznacza to jednak, że dobry kucharz będzie miał tu pole do popisu także na polu oszczędzania. W domu możesz ugotować równie smaczny posiłek co w najlepszej knajpie, płacąc za to ułamek ceny.

Naucz się sprzątać. Wydawać by się mogło, że to żadna umiejętność i że czynność ta wymaga raczej czasu niż specjalistycznej wiedzy. A jednak nie do końca jest to prawdą. Są sposoby jak robić to dobrze, ale można też nie robić tego właściwie, tracąc czas i zmniejszając własną efektywność. Przykładem niech będzie mycie okien. Jeśli masz system, uwiniesz się szybko a okna pozostaną czyste. Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, nigdy nie uda ci się osiągnąć zadowalających rezultatów. Jeśli płacisz za sprzątanie swojego mieszkania, to wiesz ile możesz zaoszczędzić. Pozostaje jedynie kwestia czasochłonności - jak bardzo musiałbyś przyspieszyć proces, by mieć na to czas?

Naucz się dbać o zdrowie. Polska to kraj, gdzie każdy jest lekarzem. Mało kto jednak dba o siebie, bo mało kto ma o tym jakiekolwiek pojęcie. Potrzeba wiedzy, by wiedzieć która zdrowa żywność faktycznie jest zdrowa. Warto umieć dbać o siebie za pomocą diety i ćwiczeń. Powiesz, że to żadna oszczędność? A lekarze? Powiesz, że w tym kraju wszyscy są ubezpieczeni, więc lekarze są gratis? A leki?! Leki to grupa wydatków, na które marnotrawimy pokaźną część domowego budżetu i to głównie na suplementy diety, których możemy uniknąć odżywiając się racjonalnie. A zdrowe, bogate w mikroelementy jedzenie często jest tańsze niż przetworzone i nafaszerowane konserwantami. Wystarczy wiedzieć.

Naucz się majsterkować. Drobne naprawy w domu i fachowiec, który za wymianę uszczelki czy przykręcenie drzwiczek kuchennych weźmie "co łaska" (a więc 20 - 50 PLN, jeśli masz szczęście). Przecież to są naprawy, których możesz dokonać samodzielnie. Oczywiście, trzeba w tym celu posiadać jakąś, choćby szczątkową wiedzę, ale prostych napraw możesz nauczyć się w trakcie ich wykonywania (a w razie czego wezwać fachowca), natomiast trudniejsze opanujesz pomagając jakiemuś znajomemu, gdy będzie trzeba coś potrzymać lub docisnąć podczas, gdy on będzie reperował. Bardziej zaawansowane umiejętności w tej dziedzinie pomogą ci naprawić samochód, a to już są konkretne pieniądze.

Miej hobby! Hobby nie tylko pozwoli ci na posiadanie odskoczni od życia, odstresowanie się i na znalezienie tańszych sposobów spędzania wolnego czasu (pod warunkiem, że hobby nie będzie bardzo kosztowne), ale też pomoże ci opanować nowe umiejętności. Może to być czytanie książek (sporo wiedzy na różne tematy tkwi właśnie w nich), może rękodzieło (wytwarzanie przydatnych przedmiotów z pewnością pozwoli zaoszczędzić) lub cokolwiek innego. Przede wszystkim jednak nigdy nie marnuj okazji do nauczenia się czegoś nowego, bo nie wiesz co może ci się przydać. Zamiast więc spędzać czas przed ekranem telefonu, czytając co to któryś ze znajomych zjadł i z kim strzelił sobie fotkę, ucz się i korzystaj z wiedzy. To proste i dające oszczędności rozwiązanie dla wszystkich, którzy dysponują choć odrobiną czasu. Sprawdź, w czasie wykonywania usługi jesteś w stanie zarobić na nią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz