wtorek, 4 listopada 2014

Spread

Większość osób zetknęło się z tym pojęciem, jednak jak się okazało, spora część nie ma pojęcia co ono znaczy. Postanowiłem zatem przybliżyć je nieco.

Generalnie spread jest to różnica między ceną kupna a ceną sprzedaży. Ta definicja jednak wielu osobom nic nie mówi. Dlatego posłużę się ilustracją. 


W kantorze nie płacimy prowizji za wymianę walut, a jednak kantor musi na czymś zarabiać. Tym czymś jest właśnie Spread. Wymieniając waluty ponosimy opłatę nawet o tym nie wiedząc.


Przykładowo:

Posiadając 1000 PLN, wymieniamy je na Euro, jak widać po kursie 4,5678, czyli otrzymujemy 218,92 EUR. Teraz wymieniamy to na złotówki po kursie 4,3456 i otrzymujemy 951,36 PLN. Pozostałe 48,64 PLN to właśnie zysk kantoru.

Jeśli postąpimy odwrotnie, posiadając 1000 EUR, wymieniamy je na złotówki po kursie 4,3456, otrzymując 4345,6 PLN. Teraz wymieniamy to na Euro, po kursie 4,5678, otrzymując 951,36 EUR. Pozostałe 48,64 EUR to zysk kantoru.


Jak widać, pomimo, że Kantor nie pobiera prowizji, zarabia na Spread'zie. Po 2 transakcjach Kantor zarobił 4,864%, zatem po jednej zarobiłby średnio 2,432%. A skoro kantor zarobił, to wymieniający poniósł właśnie taki koszt.

Zachęcam teraz sprawdzić jak duży koszt spreadowy ponosimy spłacając kredyt w walucie, przy wymianie waluty przez bank. Przeważnie jest to kilkukrotnie (dwukrotnie, albo nawet trzykrotnie) więcej. Warto więc wymieniać waluty taniej.

A gdzie wymienić waluty jeszcze taniej? Otóż serwis Walutomat pozwala na wymianę walut w internecie (przelew z konta do Walutomatu, wymiana walut i przelew na własne konto) przy koszcie transakcji rzędu 0,2% a zatem 10-krotnie mniejszym niż kantor i kilkudziesięciokrotnie niższym niż bank. Zatem jest to dobra okazja do tego, by zaoszczędzić poważne kwoty na wymianie walut. 


Przykładowo:

Jadąc na wakacje, na Euro 1000 PLN, za transakcje zapłacimy tylko 2 PLN. Cała reszta (998 PLN) zostanie wymieniona na Euro i przelana na konto naszego banku, skąd będziemy ją mogli wypłacić.

1 komentarz:

  1. Fajne, ciekawe....można się czegoś nauczyć :-0 Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń