poniedziałek, 8 lipca 2013

Etykiety sklepowe

Etykiety w hipermarketach niosą ze sobą wiele informacji, które mogą być przydatne podczas zakupów. Niestety, mogą być także mylące. Spotkałem się z wieloma błędami w tej dziedzinie i chętnie podzielę się podstawowymi informacjami jak się ich ustrzec.
  • Błędna Cena - często zdarza się, szczególnie w przecenionych przedmiotach, że wpisana obniżona cena nie odnosi się do wszystkich produktów na półce lub jest błędnie wpisana. Tutaj rozwiązanie jest proste - przedmioty przecenione dobrze sprawdzić za pomocą czytnika kodów kreskowych, które są rozmieszczone w sklepie. 
  • Zła Wartość Obniżki - Spotkałem się z tym stosunkowo niedawno. W sklepie na produkcie widniała przekreślona cena 13,99 a pod nią wytłuszczone 8,99. Wielka naklejka głosiła jednak "10 złotych taniej!". Bardzo denerwujące i łatwo dać się nabrać. Ale równie łatwo nie dać się nabrać - nie kupujmy niczego pochopnie. To samo dotyczy obniżek procentowych - nie kupujmy czegoś, czego nie potrzebujemy tylko dlatego, że ktoś napisał, że to okazja i 50% taniej.
  • Błędna Cena Jednostkowa - Na etykietach często podawana jest cena jednostkowa - za kilogram, litr itp. Warto zwrócić uwagę na to, że bardzo często cena ta wpisana jest błędnie! Warto przeliczyć samemu, przynajmniej mniej-więcej, czy dana cena jest prawdopodobna. Jeśli zależy nam na kupieniu danego produktu (występującego często w opakowaniach o różnych rozmiarach) najtaniej, jest to konieczność. Pamiętajmy, że nie zawsze zbiorcze opakowanie im większe tym tańsze. Bardzo często kupuję wiele opakowań mniejszych, gdyż faktyczna cena jednostkowa jest niższa.
  • Inna Jednostka - Uwaga na kupowanie na wagę. Ostatnio często spotykam się z sytuacją, gdzie zestawia się obok siebie "cenę za kilogram" jednego produktu i "cenę za 100 gram" innego produktu. W takim przypadku łatwo się naciąć i kupić coś wielokrotnie drożej niż się nam wydaje. Zwróćmy na to uwagę.
  • Masa Produktu Po Odsączeniu - Popularny błąd przy zakupie puszek i słoików z produktami w zalewie. Na zalewie przecież nam nie zależy - porównując cenę jednostkową porównujmy masę produktu po odsączeniu (zawsze podawaną na opakowaniu) a nie masę podaną standardowo przy cenie jednostkowej. 
  • Błędna Masa Towaru - Spotkałem się już z tym kilka razy - osoba wypełniająca etykietę wpisuje na niej złą masę produktu (inną niż na firmowym opakowaniu) przez co dane na etykiecie są błędne - cena jednostkowa przekłamana. Sprawdzając cenę jednostkową samemu zawsze kierujmy się masą podaną na firmowym opakowaniu a nie na sklepowej etykiecie.
Jeśli ktoś jeszcze zetknął się z jakimiś przekłamaniami, wynikającymi ze sklepowych etykiet, zachęcam do podzieleniu się w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz