czwartek, 27 września 2012

Na czym nie oszczędzać

O tym, że oszczędzanie to ważna sprawa wie już chyba każdy, kto posługuje się na co dzień pieniędzmi, zarabia, płaci rachunki i robi zakupy. Ważne jednak, by nie przesadzić - same oszczędzone pieniądze szczęścia jeszcze nie dają (chyba że mówimy o oszczędzaniu w postaci hobby) - radość daje dopiero ich wydawanie, a raczej to co możemy za nie nabyć. Na niektórych bowiem zakupach oszczędzać nie warto. A raczej warto, ale sam sposób oszczędzania nieco się różni.

Wśród tego na czym nie oszczędzamy w tradycyjnym rozumieniu tego słowa wyróżniłbym trzy grupy:

- Produkty które chcemy mieć (dokładnie te) - czyli na przykład posiłek w tej właśnie restauracji, rozrywki oraz przedmioty które dają nam przyjemność i na które właśnie oszczędzaliśmy - tu cena pozostanie dokładnie taka jak zaproponowana i niewiele na to poradzimy (poza zapytaniem o rabat).

- Produkty trwałe, które mamy upatrzone (na przykład duży telewizor) - zbieramy właśnie na duży telewizor i nie oszczędzamy kupując mniejszy lub pozbawiony funkcji na których nam zależy. W tym przypadku polecam najpierw znaleźć produkty, które zaspokoją nasze potrzeby (przykładowo telewizory o takiej wielkości ekranu jak chcemy, z tymi funkcjami, ale różnych marek, jeśli to nie marka jest wyznacznikiem) a następnie przeglądać sklepy / internet / inne media w poszukiwaniu któregoś z wybranych modeli w jak najlepszej cenie. Polecam też zapoznać się z tym tekstem.

- Produkty trwałe o określonych właściwościach (na przykład mrozoodporne płytki ceramiczne o określonej minimalnej ścieralności) - w tym wypadku nie wybieramy trzech modeli płytek i nie szukamy tych konkretnych płytek, bo rodzajów płytek spełniających nasze wymagania bedzie przeważnie nieograniczona ilość. Rozglądamy się więc za płytkami w upatrzonym kolorze zwracając uwagę na cenę - wybieramy najtańsze płytki w sklepie i sprawdzamy, czy spełniaja wymagania - jeśli nie, sprawdzamy drugie z kolei i tak dalej. Gdy trafimy na płytki spełniające nasze wymagania, wiemy że jest to minimalna cena za takie płytki w tym sklepie. Po sprawdzeniu kilku sklepów wiemy w którym sklepie był odpowiadający nam produkt w najlepszej cenie.

Pamiętajmy, że zaoszczędzone pieniądze także trzeba wydać i warto robić to rozsądnie, ciesząc się z zakupów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz