wtorek, 31 marca 2015

Karty Kredytowe

Ogólnie jestem przeciwny wszelkim kredytom, a więc także i kartom kredytowym. Warto jednak wiedzieć, że takowe istnieją i wiedzieć, że karta karcie nie równa (nawet jeśli mówimy tylko o kartach kredytowych, a nie bankomatowych czy debetowych). Przyznaję jednocześnie, że istnieją karty i sposoby ich używania, które przyczynić się mogą do zysków a nie strat. Dzięki kartom kredytowym można bowiem często skorzystać z ciekawych konkursów i promocji, a także programów lojalnościowych i częściowego zwrotu za zakupy - zależnie od karty.

Najpierw jednak warto zauważyć, że istnieje wiele różnych kart kredytowych - więcej nawet niż banków, bo wiele banków ma w swojej ofercie kilka różnych kart kredytowych, przeznaczonych dla różnych klientów. Aby pokazać wachlarz możliwości, posłużę się ofertą jednego z banków - tego, w którym akurat mam konto, czyli mBanku.

Po pierwsze - każda karta kredytowa ma swoje podstawowe zadanie. Jest nim możliwość płacenia za zakupy nie ze środków zgromadzonych na koncie, ale z limitu linii kredytowej, jaką dysponujemy. W praktyce, każda taka płatność oznacza zaciągnięcie w banku kredytu na daną kwotę, który to kredyt spłacimy w przyszłości (na przykład z następnej wypłaty). Plus takiego rozwiązania jest oczywisty - nie angażujemy własnych środków na bieżące potrzeby, za które de facto zapłacimy dopiero w kolejnym okresie rozliczeniowym. Minusem jest to, że żyjąc "na karcie kredytowej" przez cały czas jedynie opóźniamy płatność za produkty, ale koszty ponosimy te same, a wykorzystujemy pewien limit kredytowy (który może nam zmniejszać zdolność kredytową podczas brania kredytu hipotecznego). Do tego korzystanie z karty kredytowej może (choć nie musi) wiązać się z dodatkowymi opłatami.

A teraz, skoro wiemy na czym stoimy, możemy zapoznać się z ofertą kart kredytowych oferowanych przez mBank.

  • Klasyczne karty Kredytowe (MasterCard Standard / Visa Classic)
Jest to podstawowa oferta, przeznaczona dla wszystkich. Do wyboru jest karta w systemie MasterCard lub Visa, wraz z możliwością płacenia zbliżeniowego. Limit linii kredytowej to 1 500,00 - 20 000,00 PLN. Okres bezodsetkowej spłaty to 54 dni (a więc spokojnie można zaczekać na kolejną wypłatę, po czym bez pośpiechu spłacić rachunek karty). Jeśli nie spłacimy w tym terminie, odsetki naliczone od kredytu wyniosą 10% w stosunku rocznym. Opłata za wydanie karty to 10 PLN. Opłata roczna za posiadanie karty to 0 PLN, jeśli wykonamy kartą minimum 120 transakcji w danym roku, lub łączna wartość wykonanych transakcji wyniesie 12 000 PLN (w przeciwnym wypadku zapłacimy rocznie 70 PLN). Jeśli zażyczymy sobie dodatkową kartę do naszego konta, zostanie ona wydana bezpłatnie, oraz nie będzie to wiązać się z dodatkową opłatą roczną za użytkowanie. Dodatkowo, używanie karty daje możliwość korzystania z programu rabatowego oraz programu mOkazje - wystarczy aktywować interesujący nas kupon rabatowy i nie wpisując żadnego kodu zapłacić kartą, a premia trafi na konto.

  • Visa Premium
Ta karta, to poszerzona oferta karty poprzedniej, o zwiększonym limicie, dla klientów ze strefy Premium. Jej limit wynosi 3 000,00 - 200 000,00 PLN. Okres spłaty, to nadal 54 dni. Po tym okresie naliczane odsetki będą miały wartość 10% w stosunku rocznym. Wydanie karty także kosztuje 10 PLN, a jej użytkowanie jest bezpłatne, jeśli wykonamy nią 120 transakcji w roku rozliczeniowym, lub łączna wartość tych transakcji wyniesie 24 000 PLN (w przeciwnym wypadku roczna opłata za użytkowanie karty to 300 PLN). Także mamy możliwość korzystania z programów - rabatowego oraz mOkazje. 

  • World MasterCard
Kolejna karta, przeznaczona dla nieco bardziej wymagających klientów, tym razem w systemie MasterCard. Linia kredytowa to 3 000,00 - 100 000,00 PLN, a odsetki wynoszą 10% w stosunku rocznym. Wydanie karty także kosztuje 10 PLN, a jej użytkowanie jest bezpłatne, jeśli wykonamy nią 120 transakcji w roku rozliczeniowym, lub łączna wartość tych transakcji wyniesie 18 000 PLN (w przeciwnym wypadku roczna opłata za użytkowanie karty to 200 PLN). Dodatkowo za pierwszą płatność kartą zyskujemy aż 1000 punktów, a za każde wydane 4 PLN dodatkowy punkt w programie World MasterCard Rewards. Także mamy możliwość korzystania z programów - rabatowego oraz mOkazje. 

  • Miles & More / Miles & More Premium
Karta ta przeznaczona jest dla osób, które dużo podróżują i umożliwia zbieranie mil, do wykorzystania przy zakupie biletów lotniczych. Obie karty dostępne są zarówno w systemie MasterCard jak i w systemie Visa. Karty mają limit 3 000,00 - 100 000,00 PLN (Premium od 5 000,00 do 200 000,00 PLN), a okres spłaty bez odsetek to znane już 54 dni. Po tym okresie oprocentowanie linii kredytowej wynosi 10% w stosunku rocznym. Opłata za wydanie karty to 10 PLN (50 PLN w przypadku karty premium), a opłata roczna wynosi 0 PLN, po przeprowadzeniu 120 transakcji (nie dotyczy karty Visa Premium) w roku, lub transakcji na kwotę 18 000 PLN (60 000 PLN dla karty Premium) (w przeciwnym wypadku opłata to odpowiednio 200 za kartę Standard i 600 PLN za kartę Premium). Po wydaniu karty otrzymujemy od razu 5 000 mil na start, a za każde 5 PLN (w przypadku karty Standard) lub 3 PLN (w przypadku Premium) otrzymujemy kolejną milę. Mile oczywiście wymieniamy na bilety lotnicze (honorowane w wielu liniach lotniczych). Oczywiście nadal mamy możliwość korzystania z programów - rabatowego oraz mOkazje. 

Jeśli życzysz sobie zamówić którąś z wymienionych kart, po prostu kliknij w ten link

Karty kredytowe, jak widać, mogą dawać dodatkowe korzyści, zwrot kosztów, a nawet opłacić bilety lotnicze. Nie są więc tak straszne, jak je malują. Jeśli jednak zamierzasz w pełni wykorzystać ich potencjał i zarabiać na ich posiadaniu, pamiętaj, że nadrzędną zasadą jest nie ponoszenie dodatkowych kosztów. Dbaj więc, by zawsze w terminie regulować rachunek karty, by nie płacić odsetek, oraz wykonuj tyle transakcji w roku, by nie płacić opłaty rocznej za posiadanie karty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz