sobota, 13 grudnia 2014

Kawa na Wynos

Oglądając amerykańskie seriale, szczególnie policyjne, zawsze zastanawiało mnie, jakim cudem dosłownie każdego stać na to, by przy każdej okazji kupować kawę na mieście. W naszym kraju taka osoba prędko poszłaby z torbami, albo musiałaby zarabiać majątek, a wtedy pijała by kawę z eleganckiej filiżanki gdzieś w zaciszu gabinetu na ostatnim piętrze. 

Okazuje się jednak, że to nie prawda. Istnieje spora grupa ludzi, którzy kupują kawę na wynos prawie codziennie, a nie zarabiają wygórowanych sum. Przyzwyczajenie i wygoda robi swoje. Część tych osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, ile tak na prawdę wydaje i ile mogliby zaoszczędzić tylko rezygnując z codziennej kawy na mieście.

Szybki wywiad środowiskowy ujawnia, że kawa pita "przynajmniej raz dziennie w dni tygodnia i przynajmniej jedna w weekend", a każda z nich kosztuje około 15 PLN. Koszt zatem to minimum 15 PLN x 25 dni = 375 PLN / miesiąc, czyli 4 500 PLN rocznie. Suma niebagatelna.

Oczywiście nie oznacza to, że mamy rezygnować z kawy - wystarczy bowiem przygotowywać ją w domu. Ekspres na kapsułki można kupić już za kilkaset złotych, a jeśli ktoś jest bardziej wymagający, może kupić lepszy ekspres do kawy i nadal wydać jedynie to, co przez rok wydaje na kawę. Kawa będzie lepsza niż kupna, a ekspres posłuży zdecydowanie dłużej niż rok. Do tego należy także doliczyć koszt samej kawy. Tu akurat kapsułki wychodzą dość drogo, ale przecież nie tyle, ile kawa na wynos. Koszt kapsułki to 1 - 2 PLN. To oznacza, że średnio wydalibyśmy 10% tego, co na kawę na wynos, a to dawałoby i tak oszczędność ponad 4 000 PLN rocznie.

Jeśli ktoś lubi kawę smakową, może ponadto zakupić syropy do kawy. By sprawdzić, który najbardziej przypadnie do gustu może zakupić zestaw miniaturowych syropów, a następnie, już po wypróbowaniu, swój ulubiony syrop w dużej butelce. Koszt także nie jest wielki.

Najważniejszym zakupem będzie jednak kubek termiczny. Wybór kubka jest sprawą ważną, ponieważ będzie on towarzyszył nam przez długi czas, ważne więc by był trwały i wygodny w użyciu. Ja polecam kubki Contigo z bardzo wygodnym i szczelnym zamknięciem i w ergonomicznym kształcie oraz wygodną wylewką, dzięki czemu kawa nie będzie zbierać się pod rantem naczynia. Warto pamiętać o tym, że kubek, w który raz wlejemy kawę będzie już musiał być przeznaczony na kawę (ze względu na jej aromat), więc jeśli w kubku termicznym chcemy pijać także inne napoje, powinniśmy zaopatrzyć się w dwa takie kubki - jeden wyłącznie do kawy, drugi na inne napoje (w lecie można pijać także napoje zimne - kubek znakomicie trzyma temperaturę, także tę niską).

Po wszystkich tych zakupach, w portfelu nadal powinno zostać trochę pieniędzy. A już niedługo wpis o tym, w jaki sposób dowiedzieć się ile możemy zaoszczędzić oraz w jaki sposób zmotywować się do tego, by faktycznie zacząć oszczędzać w ten sposób.

1 komentarz:

  1. chciałoby się napisać, rewelacyjny post, ale to byłby banał, no nie ;-)

    pozdrawiam,
    Remigiusz, Racjonalne Oszczedzanie

    OdpowiedzUsuń