wtorek, 12 lutego 2013

Kapitalizacja odsetek

Czym jest oprocentowanie konta wie każdy, jednak czym jest okres kapitalizacji odsetek, tego już niektórzy nie wiedzą. Niektórzy nie wiedzą nawet iż podawane przy opisie kont i lokat oprocentowanie, podawane jest w stosunku rocznym. Przekonałem się ostatnio o tym iż wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy czym różnią się między sobą konta bankowe, co mnie bardzo zdziwiło. Postanowiłem więc nieco przybliżyć temat kapitalizacji odsetek w - mam nadzieję - przystępny sposób.

Okres kapitalizacji odsetek, jest to czas, po którym uzbierane odsetki dopisywane są do naszego rachunku i od tego momentu otrzymujemy procent także od tych uzbieranych odsetek. Oznacza to, że im częściej odsetki trafiają na nasze konto, tym więcej faktycznie zarabiamy. W ten sposób oprocentowanie 3,60% (dla ułatwienia obliczeń) w stosunku rocznym, przy miesięcznej kapitalizacji odsetek zmienia się w 3,66% w stosunku rocznym (0,3% co miesiąc, ale w drugim miesiącu liczymy to od kwoty powiększonej o te 0,3% doliczone w pierwszym miesiącu i tak dalej). Ta ułamkowa część procenta to nie jest może dużo - ledwie prawie 1,17% podstawowego oprocentowania, ale przy dużych kwotach jest to zysk. 
Jeszcze ciekawszy efekt dałaby dzienna kapitalizacja odsetek. Okazuje się, że w takim wypadku nasze 3,60% w stosunku rocznym zmieniłoby się w 3,717%, co stanowi poprawę oprocentowania aż o całe 3,25%. 

Jak widać im częstsza kapitalizacja odsetek, tym więcej zarabiają nasze pieniążki odłożone na lokacie czy na koncie oszczędnościowym. Przy rzeczywistym pieniądzu najbardziej opłacalna byłaby kapitalizacja na zasadzie "kiedy tylko z odsetek uzbiera się 0,01 PLN, dodaj to do rachunku". Przy pieniądzu elektronicznym nie ma nawet takiego ograniczenia - dowolnie mały ułamek możemy stale przerzucać na nasze konto. Jednak żaden bank się na to nie zgodzi, gdyż z matematycznego punktu widzenia tego typu operacja na nieskończenie małym ułamku przyniosłyby nieskończenie duże oprocentowanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz