piątek, 24 listopada 2023

Zmywarka a mycie ręczne

"Używanie zmywarki pozwala zaoszczędzić wodę podczas mycia naczyń". To stwierdzenie przeważnie jest prawdziwe, ale mimo wszystko nie zawsze. Są w zmywarce programy, które pozwalają zaoszczędzić wodę (i prąd, ale tego akurat nie oszczędzają więcej niż mycie ręczne), ale są i takie, które zużywają dość dużo wody - na przykład program ekspresowy. Jeśli to ten program wybieramy za każdym razem, to nie oszczędzamy tyle wody ile byśmy chcieli.

Zgodnie z zasadą, że "jeśli coś jest zrobione dobrze i szybko, to nie może być tanio", szybki program w zmywarce oszczędza czas, a nie pieniądze (jakość mycia powinna być taka sama). Natomiast program "EKO" jest bardzo długi, ale oszczędny - zarówno względem środowiska, jak i kieszeni. Zatem najlepiej wybierać właśnie tę funkcję, ponadto stosować zawsze dla pełnego wkładu (ale nie przepełnionego urządzenia), by za te same pieniądze otrzymać jak najwięcej korzyści.

No dobrze, ale mieliśmy porównać zużycie wody do mycia ręcznego. Czy program "EKO" zużywa mniej wody niż mycie ręczne? Otóż to zależy! Tak jak w zmywarce możemy wybrać program, tak i myjąc naczynia w ręku mamy kilka dróg postępowania. I od razu zdradzę, że istnieje metoda, która pozwala oszczędzić więcej wody niż zmywarka (o prądzie nawet nie wspominam).

Oszczędne mycie naczyń w ręku


Odzwyczailiśmy się od starej, dobrej (a na pewno oszczędnej) praktyki mycia naczyń, polegającej na nabraniu wody do 2 misek - w jednej mamy wodę z płynem do mycia, w drugiej czystą. Następnie każde naczynie myjemy w pierwszej misce, a następnie płuczemy w drugiej i wycieramy. To jest najbardziej oszczędna metoda mycia naczyń, lepsza nawet niż program "EKO" w zmywarce. Pracochłonna, uciążliwa (chociaż przy dwukomorowym zlewozmywaku nie tak bardzo), ale zużywająca najmniej wody.

Cóż - jeśli Twoje rachunki za media zaczęły Cię przerażać, to wcale nie będzie głupio, jeśli po posiłku schowasz naczynia do zmywarki, ale kiedy uzbierasz ich większą ilość zakaszesz rękawy i nabierzesz wody do 2 misek, żeby poradzić sobie z nimi w tradycyjny sposób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz