piątek, 4 marca 2022

Wiedza Praktyczna

W oszczędzaniu chodzi bardzo często o uzyskanie niezależności finansowej, która z kolei prowadzi do niezależności jako takiej. W dzisiejszym poście chciałem zaproponować pomysł, który zbliża nas do wspomnianego uniezależnienia się w dwójnasób - zarówno pośrednio (poprzez finanse), jak i bezpośrednio.

Żyjemy w czasach, gdy dostęp do wiedzy, często bardzo praktycznej, pozwalającej na przyswojenie użytecznych umiejętności, jest w zasięgu ręki 24 godziny na dobę. Posiadanie biegłości ułatwia i uprzyjemnia życie, pozwala oszczędzić na fachowcach oraz wzmaga poczucie niezależności i pewność siebie. Oto kilka umiejętności, których nauczyć się warto, a części z nich można nawet z filmików na Youtube.

Majsterkowanie


Zaczynamy z grubej rury. Oczywiście najbardziej oczywistą umiejętnością jest "zestaw złotej rączki", czyli wiedza jak wymienić uszczelkę, pomalować ścianę, wbić gwóźdź i wykonać drobne naprawy w domu. To pozwala oszczędzić krocie na fachowcach, oraz niwelować drobne usterki, do których przecież nie wzywalibyśmy fachowca (bo za mała robota), a które uprzykrzałyby nam życie. Jeśli szukasz niezależności, majsterkowanie z pewnością przyjdzie Ci z pomocą. A na YT znajdziesz poradniki dotyczące naprawy dowolnego drobiazgu. 

Gotowanie


Umiejętność przyrządzenia swojej ulubionej potrawy to wiedza nie do przecenienia. Nie tylko pozwala oszczędzić na zamawianym jedzeniu, ale także sprawia, że możemy jeść zdrowiej. Owszem - tracimy trochę czasu, ale jesteśmy w stanie dopieszczać ulubione przepisy, zmieniać składniki, dodatki i przyprawy w taki sposób, że pozornie to samo danie zyskuje nowy wymiar i sporo oszczędzamy. Jednorazowo może nie tak wiele, ale jeśli codziennie chcemy jeść ciepły, zdrowy posiłek, to nie unikniemy nauczenia się choćby odrobiny sztuki kulinarnej. YT jest tu wielką pomocą.

Pisanie


To nie jest oczywiste, ale w mojej opinii umiejętność pisania jest bardzo istotna. Nie tylko pozwala mi prowadzić bloga czy zarabiać na pisaniu artykułów i precli, ale dzięki wiedzy dotyczącej pisania formalnych pism i e-maili, mogę uzyskiwać odszkodowania za niepełnowartościowe produkty i usługi, oraz pisać pisma do sądu (pozwy, wyjaśnienia). Mnie ta biegłość bardzo się przydaje i sprawia, że jestem bardziej niezależny, zatem trafiła na niniejszą listę. Może z YT się tego nie nauczycie, ale sekret tkwi w czytaniu. Im więcej się czyta, tym lepiej się pisze. Ważne, by była to dobra literatura (nie powieści fanowskie, ale dzieła prawdziwych, uznanych literatów). A w dziedzinie literatury pięknej, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Szycie, szydełkowanie


Nie chodzi mi tu od razu o szycie własnych ubrań, ale choćby o naprawy krawieckie. Umiejętność przyszycia guzika, naprawienia suwaka, naszycia łat na kolanach dziecięcych spodenek, czy naprawa rozdartej kurtki to czynności, które pozwalają sporo zaoszczędzić. Szydełkowanie natomiast, poza tym, że pozwala wykonać całą masę czapek i szalików (które można podarować rodzinie, na przykład na gwiazdkę, albo nawet sprzedać), pozwala się zrelaksować, wyciszyć i odstresować. Ta umiejętność to prawdziwy Złoty Graal w pędzącym świecie.


Jeśli chcecie dodać coś do listy, albo posiadacie jakąś umiejętność nieoczywistą, która pozwala Wam oszczędzić i uniezależnić się, a której można nauczyć się samemu lub korzystając z YT, zachęcam do komentowania, lub wysyłania e-maili (wiem, że czasem moderowanie komentarzy zajmuje mi dłuższą chwilę).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz