wtorek, 24 listopada 2015

Tańsze Soki Owocowe

Z pewnością wiele osób pija soki owocowe, przykładowo najpopularniejszy sok pomarańczowy. Jeśli pijasz sok pomarańczowy z kartonu a nie ten świeżo wyciskany z owoców (w naszym kraju nieco trudniej to osiągnąć), to z pewnością zwracasz uwagę na różnicę w cenie takich soków. W sklepie można znaleźć soki dość drogie, ale także takie, które są kilkakrotnie tańsze. Te tańsze opisane są jako "sok z zagęszczonego syropu". 

Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o skład, to jest to w zasadzie dokładnie taki sam sok owocowy, o takich samych parametrach i właściwościach. "Sok 100%" i "sok 100% z zagęszczonego syropu" nie zawierają żadnych dodatków chemicznych ani dodatku cukru. Trafiają do spożycia po tym samym czasie od zbiorów owoców. Różnicą jest głównie cena (napisałbym tylko, ale są także detale, które nie mają wpływu na to, co ważne). 

Skąd więc różnica w cenie, sugerująca jakoby sok nie z syropu był lepszy (bo droższy)? Otóż różnica wynika z kosztów transportu. Sok przewożony jest do przetwórni / rozlewni w cysternach. Sok zagęszczony, przed transportem redukuje się, odparowując z niego wodę, która stanowi ponad 80% soku, po czym w zagęszczonej postaci przewozi i dodaje znów wody już na miejscu. Dzięki temu z jednej cysterny zagęszczonego syropu powstaje sok, który w innym przypadku transportowałoby 6 cystern. Byłoby to droższe i dlatego sok, który przewożony jest bez odparowania wody kosztuje więcej, by pokryć ten koszt (a nie dlatego, że jest lepszy).

Dla tych, dla których ważne są detale, o których pisałem dwa akapity temu - podczas usunięcia nadmiaru wody zmniejsza się achromatyczność syropu, dlatego po dodaniu wody dodaje się także naturalnego ekstraktu z pomarańczy (olejku eterycznego otrzymywanego w 100% z owocu pomarańczy), by ten aromat uzupełnić.

Jeśli więc pijesz sporo soku i chcesz zmniejszyć wydatki, śmiało możesz przerzucić się na sok z zagęszczonego syropu, bez obawy o to, że jest mniej zdrowy. Jeśli nie ufasz smakowi, przeprowadź ślepą próbę - nie wszystkie soki (bez względu na sposób ich transportu) mają ten sam smak, więc warto znaleźć markę, która będzie nam odpowiadać. Jest jednak spora szansa, że znajdziemy cos dla siebie wśród soków z tej tańszej półki.

PS: Dla mnie osobiście, soki z kartonu są za słodkie, więc jeśli je piję, to rozcieńczam wodą w stosunku 1 : 1 (a kupuje te z syropu), więc oszczędzam podwójnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz