piątek, 14 października 2022

Jak wygląda wspólne oszczędzanie

Jeśli prowadzisz gospodarstwo domowe wspólnie z partnerem (wszystko jedno, czy jest to żona/mąż czy też chłopak/dziewczyna), to właściwie nie masz wyboru - żeby oszczędzać pieniądze, musicie to robić wspólnie. Dlaczego? Otóż, jeśli macie wspólną kasę, to odpowiedź na to pytanie jest oczywista (jedno oszczędza, drugie w tym czasie wydaje te zaoszczędzone pieniądze), natomiast jeśli pieniądze są osobne i jedno płaci za jedzenie, a drugie za rachunki, prędzej czy później zacznie dochodzić do konfliktów. Albo druga strona będzie niezadowolona z jakości kupowanych produktów, albo będzie kazała wyłączać światło, telewizor, nastawiać tylko pełną pralkę, itp. co może nie spotkać się ze zrozumieniem. Dlatego w takiej sytuacji oszczędzać należy wspólnie.

Jak oszczędzać wspólnie?


  1. Niezbędny będzie budżet domowy jakiegoś rodzaju - kontrola wpływów i wydatków,
  2. konieczny będzie plan oszczędzania, ustalenie jak to robicie, by obie strony wiedziały na czym stoją,
  3. bardzo ważna będzie dyskusja, burza mózgów, regularne, wspólne wymyślanie nowych sposobów na oszczędzanie,
  4. na koniec ustalenie strategii w kwestii przeznaczenia oszczędności - tu łatwo o nieporozumienia, jeśli jedna osoba myśli, że zbieracie na wakacje, a druga tworzy poduszkę finansową, a dopiero to, co zostanie chce przeznaczyć na fundusz wakacyjny.

Te trzy punkty, mimo, że na pierwszy rzut oka wydają się oczywiste, w rzeczywistości są kluczem do skutecznego oszczędzania. Bez uzgodnienia, wyjaśnienia wątpliwości i racjonalnego podejścia, ten proces nie ma racji bytu. Obie strony muszą być pewne, że rozumieją intencje, cele i cały proces, a przede wszystkim obie muszą chcieć go przeprowadzić. Tu nie ma miejsca na "przecież to chyba jasne, że nie kupujemy tego czy tamtego". Jeśli coś nie zostało ustalone, należy przyjąć, że nie jest jasne.

To nie kwestia złośliwości - różni ludzie mają różne priorytety. Różnie też oceniają co jest drogie, co tanie, co warto a co nie warto. Każdy też inaczej wyobraża sobie taki proces i często ma do niego inne oczekiwania niż partner. Dopuszczenie do sytuacji konfliktowej skutkuje często potknięciem na drodze do oszczędności lub przerwaniem całego procesu.

W oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność. Tę da się osiągnąć tylko dzięki planowi, przewidywaniu kolejnych kroków. Jeśli robicie to wspólnie, to razem musicie uczestniczyć w każdym etapie przedsięwzięcia, by wspierać się wzajemnie i realizować prawdziwie wspólny cel. Inaczej to po prostu na nic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz