piątek, 18 października 2019

Nie trzeba rezygnować z przyjemności

W zeszłym tygodniu pisałem o tym, jak ważna jest systematyczność, jeśli chodzi o odkładanie pieniędzy. Oszczędzanie mniejszych kwot regularnie daje lepsze efekty niż odłożenie jednorazowo większej kwoty. Nie tylko pod względem nagromadzonych środków, ale także dlatego, że do systematyczności przyzwyczajamy się i koniec końców cały czas mamy w głowie "nie wydawaj pieniędzy". A to, żeby oszczędzając przez cały czas wewnętrzny głos powstrzymywał nas przed wydawaniem pieniędzy jest niezwykle istotne. 

Budżet na przyjemności


Teraz jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że taki głosik, który nieustannie powstrzymuje nas od wydawania potrafi być męczący. Nie każdy wytrzyma dłuższy czas powstrzymywania się od wydawania pieniędzy dosłownie na każdym kroku. Dlatego właśnie, jeśli czujemy, że zwątpienie będzie naszym problemem, powinniśmy stworzyć specjalny budżet na przyjemności. 

Lepiej, jeśli czując zwątpienie, zamiast rezygnować z całego oszczędzania, zmniejszymy odkładaną co miesiąc kwotę. Dlatego właśnie proponuję stworzenie osobnego konta (albo szkatułki, jeśli posługujemy się gotówką, co bardzo polecam) i odkładanie tam regularnie jakiejś kwoty, którą przeznaczymy na przyjemności. Być może będą to wyjścia do kina, czy restauracji. Może słodycze albo książki. Może imprezy. Wszystko jedno - posiadanie nieprzekraczalnego budżetu, przeznaczonego na konkretny cel ułatwi nam trzymanie się w ryzach. 

Jak działa budżet na przyjemności


Żeby stworzyć budżet na przyjemności, należy najpierw określić jaką kwotę gotowi jesteśmy odkładać w ramach oszczędzania. Proponowałbym budżet na przyjemności w wysokości 10 - 30% kwot odkładanych na konto oszczędnościowe. Jeśli uznamy, że możemy odłożyć 1000 PLN miesięcznie, określmy budżet na przyjemności w wysokości 100, 200 lub 300 PLN. Jeśli więc zdecydujemy się na 200 PLN miesięcznie, oznacza to, że od naszej wypłaty odliczamy 1200 PLN, 1000 PLN trafia na konto oszczędnościowe, a 200 stanowi budżet na przyjemności. I nawet jeśli uważasz, że to mało, pamiętaj, że oszczędzasz dla większego celu!

A jeśli zdarzy Ci się przekroczyć budżet na przyjemności i wydać więcej? Cóż, w takim przypadku w następnym miesiącu zaserwuj sobie karę i na konto oszczędnościowe wpłać dwukrotną kwotę przekroczenia budżetu. W ten sposób nawet rozrzutność zaprocentuje większymi oszczędnościami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz