piątek, 2 sierpnia 2019

Farmaceutyki

Polacy zażywają sporo leków i suplementów diety. Można dywagować nad tym, czy potrzebnie czy nie (zdecydowana większość jest zbędna, ale co kto lubi), faktem jest natomiast to, że wszystkie te specyfiki kosztują. Na szczęście można te koszty minimalizować.

Po pierwsze, zastanów się nad koniecznością brania suplementów. Te zażywa się, gdy brak mikroelementów w diecie. Taniej (i zdrowiej) tak modyfikować dietę, by zawierała niezbędne składniki. Żyjemy w klimacie, w którym nie brakuje witamin (może poza witaminą D w okresie zimowym). Raczej nie możemy też narzekać na brak innych pierwiastków. Zbilansowanie pożywienia to powinien być pierwszy krok w walce z płaceniem za farmaceutyki.

Po drugie, regularnie sprawdzaj zapasy leków w apteczce. Szczególnie przed wizytą u lekarza, dobrze wiedzieć co tam mamy, by powiedzieć lekarzowi - niech zapisze coś, czego nie musimy kupować. Zwróćmy tylko uwagę, by lek ten nie był przeterminowany, bo wtedy, w najlepszym razie, może nie działać.

Po trzecie, kiedy lekarz zapisuje leki, warto od razu poprosić o zapisanie tańszego zamiennika. Tak - leki przeważnie mają zamienniki i często takie zamienniki mają znacznie niższe ceny. Niestety lekarze przeważnie zapisują te droższe wersje, ponieważ... mają z tego zyski. Firmy farmaceutyczne mają cały pakiet korzyści, oferowanych lekarzom w zamian za polecanie wyrobów własnej produkcji. Zawsze jednak można poprosić w aptece o sprzedanie tańszej wersji leku - w wielu przypadkach farmaceuta znajdzie coś o wiele tańszego.

Ostatnim ogniwem jest szansa na znalezienie tego samego leku w tańszej aptece. Może to być sieć aptek stacjonarnych (istnieją apteki tańsze i droższe), a może to być po prostu apteka internetowa - tutaj zdarza się, że nawet doliczając koszt przesyłki, cena i tak będzie niższa. Szczególnie jeśli bierzesz leki przez długi okres i musisz często uzupełniać zapasy tego samego specyfiku (już wiesz jaki jest najtańszy odpowiednik), dobrze skorzystać z zakupu w internecie.

Wysokie ceny leków istnieją dlatego, że wierzymy, że na zdrowiu nie ma co oszczędzać. Zgoda, ale jednocześnie nie ma co przepłacać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz