sobota, 5 grudnia 2015

Jak używać Karty Kredytowej

Mimo, że nie jestem zwolennikiem kart kredytowych, to zdaję sobie sprawę z tego, że przy niektórych transakcjach są one niezastąpione. A przynajmniej bardzo pomocne. Ci, którzy dużo podróżują wiedzą oczywiście, że karta kredytowa to najłatwiejszy sposób na kupno biletów lotniczych. Wspomagają także zakupy przez internet, szczególnie te dokonywane w zagranicznych sklepach. Niewielu jednak wie, że karta kredytowa ma jeszcze jedną, niebagatelną zaletę.

Transakcje dokonywane kartą kredytową są odwracalne. Ta cecha pozwala nam ustrzec się utraty dużych sum, jeśli wiemy w jaki sposób jej użyć. Nie tylko bowiem w przypadku kradzieży karty możemy ją zastrzec i zapobiec utracie sporych kwot (jeśli ktoś ukradnie nam gotówkę, to na jej odzyskanie nie mamy raczej szansy), ale także w przypadku nieuczciwych sprzedawców istnieje możliwość cofnięcia płatności wykonanych kartą. To pozwoli nam odzyskać pieniądze za wycieczkę, gdy biuro podróży zbankrutuje, a więc warto mieć świadomość istnienia takiego rozwiązania. Z reguły odzyskamy nawet pieniądze stracone w wyniku tak zwanego nieautoryzowanego użycia karty, czyli na przykład kradzieży czy oszustwa. Większość dobrych kart kredytowych jest bowiem ubezpieczona.

Ponadto wiele banków zachęca swoich klientów do używania kart poprzez dodawanie do nich specjalnych bonusów, zwrotów za zakupy, zbierania mil lotniczych czy ofert rabatowych. O różnych rodzajach kart kredytowych pisałem już wcześniej, więc nie będę zanudzał czytelników - kto ma ochotę, ten przeczyta tutaj.

Oczywiście posiadanie karty kredytowej to nie tylko wydawanie, ale także to, czego chyba nikt nie lubi - spłacanie zadłużenia. Dokonując bowiem transakcji kartą kredytową, każdorazowo zaciągasz w banku pożyczkę, która przez pierwszy okres przeważnie jest nieoprocentowana, ale niespłacona zacznie generować odsetki. Posiadając więc ten instrument finansowy pamiętajmy, by zawsze w terminie spłacać zadłużenie. To ustrzeże nas przed odsetkami, ale nie ustrzeże nas przed opłatą roczną (miesięczną) za posiadanie karty. Wystarczy jednak wykonać odpowiednią ilość transakcji kartą (lub transakcje na odpowiednią kwotę określoną w regulaminie), by nie ponosić żadnej dodatkowej opłaty. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz