poniedziałek, 17 kwietnia 2023

Niebezpieczeństwo małych kwot

Jeśli chce się oszczędzać, ale nie prowadzi się budżetu domowego w żadnej formie i nie prowadzi się zapisków dotyczących wydatków, w całości polegając na (zawodnej) pamięci, bardzo łatwo wpaść w pułapkę małych kwot. Zwracamy bowiem uwagę na większe wydatki, mniejsze zaś bądź ignorujemy, bądź przypisujemy im mniejszą, niż by się wydawało wagę.

Człowiek ma skłonność do upraszczania sobie życia, a zatem kiedy idzie o sumowanie wielu liczb, używa zaokrągleń. Przeważnie sumując polegamy na większych sumach. Dlatego 6,99 + 3,50 to "około 10 PLN, a 21,90 to "około 20 PLN). Kiedy rachunek w sklepie, cukierni czy kiosku wynosi mniej niż 10 PLN, często o nim zapominamy. Czasem robimy kilka takich niewielkich zakupów dziennie, ale w naszej głowie wydaliśmy "pewnie jakieś 15 PLN), podczas gdy w rzeczywistości wydajemy ponad 20 PLN. 

Może się wydawać, że to nic wielkiego. "Przecież to tylko 5 PLN". W rzeczywistości jednak jest to ponad 30% kwoty, z której zdajemy sobie sprawę. A nawet jeśli jest to tylko 15%, to nadal jest to dużo. Jeśli robimy zakup za 1500 PLN, to czujemy różnicę 15%. 15% więcej to 1725 PLN. Nikt nie pomyli tej kwoty z 1500 PLN. A przecież 15% od małych kwot sumuje się każdego dnia, z każdym zakupem. A my nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Wyobraź sobie, że idziesz na spacer z dzieckiem. Wstępujesz na lody (10,50 PLN), później po napój (3,49 PLN), następnie kupujesz dziecku lizaka (2,50), a później słodką bułkę (3,70 PLN) i kawałek chleba (3,35 PLN). Wracając kupujesz komiks (7,99 PLN), kupon Lotto, wrzucasz piątkę do bujającego się samochodziku, a następnie przechodzisz koło kiosku i kupujesz program telewizyjny (2,99 PLN). Zanim wrócisz do domu kupujesz butelkę wody (3,49 PLN), oraz soczek dla dziecka (4 PLN). Żaden z tych wydatków nie jest duży, o części natychmiast zapomnisz, resztę zsumujesz zaokrąglając. Jeśli czytając nie sumowałeś/aś kwot, to spróbuj oszacować ile tego było. W rzeczywistości wydatki przekraczają 50 PLN. 

Jeżeli jednak zrobisz większe zakupy, to zauważysz, czy wydajesz 300 czy 350 PLN. Jeśli więc chcesz kontrolować wydatki, skup się także na małych kwotach. Kiedy liczysz wydatki, zbieraj rachunki lub rób notatki, bo niewielkie, ale częste wydatki mogą skutecznie pozbawić Cię większych pieniędzy, niż Ci się wydaje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz