piątek, 30 listopada 2018

Jak najwięcej oszczędzić na jeździe samochodem?

Dostałem kilka pytań na temat komunikacji. Czy faktycznie taniej jest podróżować komunikacją miejską? (czasem tak). Czy opłaca się chodzić lub jeździć na rowerze? (zdecydowanie, szczególnie jeśli dystans na to pozwala - przy większych odległościach może to kosztować nieco więcej czasu). Czy można kupić jeszcze  bardziej oszczędny samochód? (oczywiście, jeśli ktoś kupuje nowe auta i zacznie na nie patrzeć pod tym kątem, z pewnością coś znajdzie). Ale jedno pytanie pojawia się bardzo często - jak można oszczędzić na jeździe samochodem, by nie odbyło się to kosztem bezpieczeństwa naszego, naszej rodziny i pojazdu?

Oszczędność kosztem bezpieczeństwa i żywotności pojazdu


Doskonałe pytanie. Widziałem osoby, które rekomendują niezmienianie opon (opony całoroczne w końcu istnieją, więc dla kogoś są), brak konserwacji (można wyżyłować płyny i filtry aż do ostateczności, a rozrząd wymienić dopiero jak się rozleci) czy "lewe" paliwo. Wszystko to faktycznie można, ale czy służy to oszczędności? Raczej wątpię.

Oszczędność i poprawa bezpieczeństwa


A jednak istnieje niezawodny sposób, który zadziała i na korzyść portfela i bezpieczeństwa użytkowników. A do tego jest legalny, całkowicie bezpieczny i zupełnie prosty. Uwaga, siedzicie? Otóż sposób ten, to... jazda zgodnie z przepisami. Teraz widzę, jak część z was odwraca wzrok i sięga po pilota od telewizora. A niesłusznie. To być może nic odkrywczego, a jednak mandaty są jednym z największych wydatków posiadaczy samochodów, a dodatkowo tymi zupełnie niepotrzebnymi, których łatwo uniknąć. A wystarczy skalkulować, ile czasu możemy zaoszczędzić, jeśli pojedziemy szybciej, czy zostawimy samochód zaparkowany w nieprzepisowy sposób i porównać to z kosztem mandatu. Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak działa korelacja pomiędzy czasem i pieniędzmi, zachęcam do przeczytania mojego tekstu "czas to pieniądz". W skrócie - czas przeliczany jest na zyski, jeśli w zaoszczędzonym czasie faktycznie zarabiamy, natomiast najczęściej "oszczędzamy" czas, który potem marnujemy, a za ten zaoszczędzony dodatkowo słono płacimy. 

Jeśli więc decydujesz się na użytkowanie samochodu zamiast korzystanie z komunikacji miejskiej, oszczędzasz nieco czasu. Pomyśl zatem o tym, by nie przekraczać nadmiernie prędkości, to zaoszczędzisz także pieniądze. A zatem jeśli chcesz obniżyć koszty użytkowania samochodu, ale nie zmniejszać bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich, to właśnie sposób dla Ciebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz