piątek, 26 kwietnia 2024

Zakupy Spożywcze

Jeść każdy musi, więc zakupy spożywcze to coś, czego uniknąć nie sposób. To tutaj znika lwia część wypłaty. Aby nie przepłacać, kupuj jedzenie z głową i stosuj się do tych zasad:

1. Sprawdzaj cenę za kilogram / litr / sztukę. Kupując opakowanie zbiorcze, zawsze przeliczaj! W sklepach informacja o cenę za jednostkę zawsze jest wydrukowana (małym druczkiem). Rzecz w tym, że przeważnie większe opakowanie ma niższą cenę jednostkową, ale nie jest to regułą! Zdarza się, że promocja dotyczy mniejszego opakowania, które wtedy opłaca się kupić bardziej. Jeśli do tej pory nie przeliczałeś cen, może Cię zaskoczyć różnica, która wynosi nawet 50% ceny.

2. Rób listę zakupów. Robiąc spis potrzebnych rzecz w domu, masz szansę sprawdzić stan spiżarni, zaplanować konkretne posiłki z książką kucharską i "na zimno" ocenić czego potrzebujesz, bez wpływu kolorowych półek i etykiet wabiących promocjami. Mając przy sobie listę zakupów jesteś mniej podatny na przypadkowe zakupy rzeczy, które nie są Ci niezbędne.

3. Nie kupuj na głodniaka. Z pustym brzuchem masz ochotę na wszystko i w Twoim koszyku ląduje cała góra niepotrzebnych (i przeważnie niezdrowych) produktów. Ponadto wzrasta prawdopodobieństwo, że kupisz coś, co zjesz na miejscu - hamburgera, frytki, bajgla itp. Gotowe produkty mają cenę wyższą niż składniki, z których możesz je zrobić.

4. Kupuj składniki, nie gotowe dania. Powtórka z punktu poprzedniego - gotowe dania są droższe niż składniki, a w dodatku najczęściej zawierają konserwanty i inne substancje, których sami nie dodajemy do posiłku gotowanego w naszej kuchni. Dania gotowe pomagają oszczędzić czas, więc warto mieć jakieś jedno "na wszelki wypadek", ale jednocześnie warto go nie używać - niech leży.

5. Koniec ważności. Większe sklepy mają przeważnie dział, w którym znajdują się produkty, których data przydatności do spożycia niedługo się kończy. Jeśli szukamy czegoś na dziś, warto zajrzeć do tego działu - pełnoprawne produkty można tutaj zakupić za pół ceny.

6. Kupony i aplikacje. W gazetkach często pojawiają się nadzwyczajne promocje, kupony i sposoby na zaoszczędzenia (specjalne promocje dla posiadaczy karty czy aplikacji). Sprawdź je i skorzystaj, jeśli są zgodne z Twoją listą zakupów (jeśli możesz danym produktem zastąpić inny z listy) lub jeśli dotyczą produktów o bardzo długim terminie przydatności, które zwykle kupujesz (ryż, mąka, makaron). 

7. Płać gotówką. W ten sposób lepiej skontrolujesz swoje wydatki - płacąc pięcioma banknotami stuzłotowymi lepiej poczujesz wydatek niż przykładając kartę do czytnika i widząc cyfry na ekranie. Lepiej też będziesz czuć ile Ci zostało. Ponadto nigdy nie wydasz więcej, niż masz przy sobie - jeśli planujesz zmieścić się w 300 PLN, to nie przekroczysz tej kwoty, jeśli nie będziesz jej mieć przy sobie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz