piątek, 17 września 2021

Chcesz mieć taniej? Kupuj polskie!

Wszyscy jesteśmy świadomi zalewania rynku tanimi produktami. I nie chodzi mi tylko o "tani chiński chłam", ale o pełnoprawne produkty, na przykład spożywcze, które mają sztucznie zaniżone ceny. Otóż, jeśli chcecie by było tanio, nie kupujcie ich. Są najtańsze, to prawda, ale to myślenie na krótką metę. W dłuższej perspektywie zapłacimy znacznie więcej.

Dumping


Dumping to sprzedaż produktów po cenach niższych niż koszt ich wyprodukowania, bez żadnego zysku finansowego. Ale przecież to się nie może opłacać, prawda? Otóż może i opłaca, ale w dłuższej perspektywie. Problem w tym, że nieświadomi kupujący chętnie nabywają towar po tej niższej cenie, zupełnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.

Kiedy zagraniczna firma sprzedaje swoje produkty w dziwnie niskich cenach, to nie robi tego z dobrego serca. Wręcz przeciwnie - tak się zdobywa rynek. Za jakiś czas te produkty będą o wiele droższe. "No to wtedy przestanę kupować" myślisz. Otóż nie przestaniesz. Nie będziesz mieć wyboru!

Ceny dumpingowe stosuje się bowiem nie po to, by klient poznał i polubił produkt. Manewr ten ma na celu odciągnięcie klienta od dotychczas kupowanego produktu (często krajowego), na rzecz produktu bogatego, zagranicznego koncernu, który stać na to, by dokładać do interesu przez rok, albo nawet kilka lat, wykończyć konkurencję (klienci przez cały ten czas wybierają produkt tańszy i firma krajowa bankrutuje z powodu zbyt niskiej sprzedaży) i zacząć sprzedawać swoje produkty po cenach znacznie już wyższych.

To się naprawdę dzieje?


Jak najbardziej! Codziennie. Pamiętacie znanego polskiego producenta makaronów, którego od kilku lat nie ma na rynku? Stało się to za sprawą włoskiej firmy, a ceny makaronów (pomijając te najtańsze) podniosły się w pewnej chwili dwukrotnie. Polski producent okien co prawda poradził sobie z problemem zalewu rynku produktem (chyba) niemieckim, ale niewiele brakowało.

Najlepszym, co możesz zrobić, by nie dopuścić do pogłębiania się tego procesu to:
  • nie kupować produktów w podejrzanie niskich cenach (chyba, że chodzi o jednorazową promocję lub o produkt z krótką datą przydatności do spożycia, który przeleżał w magazynie),
  • kupować produkty polskich firm (chociaż nie zawsze to, co wydaje nam się polskie, faktycznie takie jest),
  • trzymać się ulubionych produktów, których jakość i ceny są nam znane.

Krajowy produkt nie zawsze jest najtańszy, to prawda. Ma jednak największe szanse, by takim być. Kiedy więc towar dużej, zagranicznej firmy zaczyna być tańszy, to prawdopodobnie chodzi o dumping. Polski producent potrzebuje wtedy wsparcia, by nie "wypaść" z rynku i stanowić zdrową konkurencję, na której zyska także klient. I nie - nie tracisz nic, kupując produkt w dotychczasowej cenie, zamiast dać się skusić na towar trochę tańszy. Kupujesz, powtarzam, w dotychczasowej, znanej Ci cenie! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz